Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. apríl 2016

Egyptský prezident Sísí vyzval obyvateľstvo, aby bránilo krajinu pred protestmi

Protesty pripravujú ľavicoví aktivisti na dnes, a to napriek tomu, že v krajine platí zákon zakazujúci nepovolené zhromažďovanie sa.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval obyvateľov, aby bránili svoju krajinu a jej inštitúcie pred plánovanými protivládnymi protestmi. Sísí v televíznom prejave uviedol, že snahy o destabilizáciu Egypta neuspejú, ak bude krajina držať pospolu, informovala v noci nadnes stanica BBC.

Po celej krajine bola posilnená bezpečnosť a úrady varovali, že s demonštrantami naložia prísne. Protesty pripravujú ľavicoví aktivisti na dnes, a to napriek tomu, že v krajine platí zákon zakazujúci nepovolené zhromažďovanie sa.

Podľa pozorovateľov vzrástla nespokojnosť egyptskej verejnosti so Sísího politikou pre slabé ekonomické výsledky a prípady údajného zneužitia moci bezpečnostnými silami.

Situácia sa zhoršila tiež v dôsledku nedávnej dohody medzi Egyptom a Saudskou Arábiou, na základe ktorej sa Káhira zriekne suverenity nad dvoma ostrovmi v Červenom mori v prospech Rijádu. Sísí svoje rozhodnutie obhajuje tým, že inkriminované ostrovy Sanáfír a Tírán vždy patrili Saudskej Arábii.

Protesty sú naplánované na sviatok pripomínajúci výročie stiahnutia sa Izraela zo Sinajského polostrova v roku 1992. Ministerstvo vnútra varovalo, že "bezpečnostné sily s extrémnou tvrdosťou potlačia akýkoľvek pokus o narušenie verejného poriadku", dopĺňajú francúzske médiá.

Inzercia

Odporúčame

Pellegrini: Ak to rozpočet dovolí, daň pre firmy môže klesať aj ďalej

Pellegrini: Ak to rozpočet dovolí, daň pre firmy môže klesať aj ďalej

V rozpočte treba nájsť rovnováhu medzi snahou o znižovanie daňového zaťaženia a financovaním priorít, na ktoré má smerovať viac peňazí, ako napríklad zdravotníctvo a školstvo. V súvislosti s plánmi novej vlády v oblasti verejných financií na to upozornil podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.