Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
24. máj 2023

Slovenský koniec na šampionáte

Riga zanecháva rozpačitý dojem, ale aj pozitíva. Ramsayho budúcnosť je otázna

Kanadskému trénerovi sa končí zmluva v júni. Je v nej síce opcia na ďalší rok, no otázkam vo veci svojej ďalšej budúcnosti sa bezprostredne po poslednom zápase vyhol.

Riga zanecháva rozpačitý dojem, ale aj pozitíva. Ramsayho budúcnosť je otázna

Foto: TASR/Martin Baumann

Vystúpenie slovenských hokejistov na šampionáte v Rige zanechalo rozpačitý dojem. Úvodné zápasy s favoritmi navodili pozitívnu atmosféru, ale neskôr ju zmarili duel s Kazachstanom a čiastočne aj so Slovinskom. Podľa výsledkov hrali vyrovnané zápasy so všetkými súpermi. Dokonca aj s tými, kde boli favoritmi. A to na štvrťfinále nestačilo.

V zápasoch proti Slovinsku aj Nórsku boli Slováci pod veľkým tlakom a zvládli ho. Aj tak bola nakoniec potrebná pomoc od iných. Ublíženecké teórie o „švajčiarskom sprisahaní“ nie sú na mieste. O všetkom rozhodli slovenské výkony na ľade.

Aj napriek vypadnutiu sa v tíme dali nájsť pozitíva. Výborný výkon podali brankári, ale aj hráči ako Matúš Sukeľ či kapitán Marek Hrivík, ktorý sa ukázal ako skutočný líder. 

Držali nás brankári

Pred šampionátom boli obavy, že problémovým postom by mohlo byť bránkovisko. Napokon nás brankári držali do poslednej chvíle v hre o najlepšiu osmičku. Samuel Hlavaj aj Stanislav Škorvánek boli najlepšími hráčmi Slovenska. 

Brankár Stanislav Škorvánek.  Foto: TASR/Martin Baumann

Pozoruhodný je najmä ich príbeh, ktorý dokazuje, že v hokeji sa môžu v priebehu roka veci veľmi rýchlo zmeniť. Škorvánek ešte pred rokom chytal za Žilinu v druhej najvyššej súťaži. Teraz si vo svojich prvých štyroch dueloch na veľkom turnaji pripísal tri výhry a ako bonus aj čisté konto. 

Hlavaj sa dokonca ešte aj v tejto sezóne objavil na niekoľko zápasov v drese B tímu Slovana. Po zápase s Kanadou ospevovali jeho výkon aj zámorské médiá.

Hľadá sa strelec

Viditeľným problémom bolo strelecké trápenie. V siedmich zápasoch sme dali 15 gólov, z toho štyri proti Nórsku. Na porovnanie, minulý rok sme končili základnú skupinu s 23 strelenými gólmi a na domácom šampionáte v roku 2019 dokonca s 28.

Najproduktívnejšími Slovákmi v Rige boli Marek Hrivík (2 + 4) a Richard Pánik (3 + 2). Dva góly mal na svojom konte aj najlepší útočník majstrovstiev sveta spred dvoch rokov Peter Cehlárik, ktorý však počas turnaja bojoval so zranením. O dva presné zásahy sa postaral aj Pavol Regenda.

Čítajte tiež

Štyria spomínaní hráči dali 9 z 15 slovenských gólov. S výnimkou Cehlárika to nie sú vyhlásení kanonieri a navyše niektorí z nich prišli na šampionát po sezóne, v ktorej sa trápili. 

V tíme chýbali hráči, ktorých by sprevádzala povesť čistokrvného strelca. Túto definíciu by mohol spĺňať Andrej Kudrna, ktorý sa aj presadil. No veľa hracieho času nedostával. Podobne je na tom aj Martin Chromiak, ktorý je považovaný za talentovaného útočníka s výbornou strelou. Taktiež na turnaji skóroval, ale rovnako nedostával veľa priestoru na ľade.

Góly sa očakávali od Libora Hudáčka, ktorý si však nepriniesol formu z českého Třinca, kde v tejto sezóne vsietil 20 presných zásahov. Tréneri ho počas turnaja skúšali na pozícii krídelníka, centra aj v rôznych formáciách. Kapitán Hrivík je skôr tvorca hry, ktorý k sebe potrebuje práve strelca. Ďalší útočníci Kelemen či Regenda sú typy silových útočníkov, veľmi platných napríklad v predbránkovom priestore. Nemôže sa však od nich očakávať, že vyhrajú titul najlepšieho strelca turnaja.

Po šampionáte sa takmer s určitosťou objavia hlasy, že za streleckú nemohúcnosť môže absencia hráčov z KHL. Táto argumentácia má trhliny. Slovenskí útočníci v Rusku – Tomáš Jurčo, Michal Krištof ani Adam Liška – nie sú typickí strelci, ktorí by mohli s týmto nedostatkom výraznejšie pomôcť.

Podľa hokejového experta Borisa Valábika ide o problém, ktorý sa opakuje podobne ako v predošlých rokoch. „Žiadny strelec nám nevyrástol, takže je logické, že sa v tomto smere nič nezmenilo. Stále ho hľadáme a trochu tým trpíme,“ povedal v rozhovore pre Postoj

Tréner Craig Ramsay po zápase so Slovinskom priznal, že ho mrzí to, že nedávame viac gólov. „Mali sme dosť šancí, ale v situáciách, keď máme strieľať, tak zbytočne prihrávame,“ poznamenal v mixzóne s tým, že hráči musia mať viac odvahy. 

Ramsayho asistent Ján Pardavý vysvetľoval, že hráčom ukazujú videá a presviedčajú ich, aby v šanciach boli sebeckejší a „vzali to na seba“.

Druhý najtrestanejší tím

Okrem slabej streleckej efektivity zrážali Slovákov aj vylúčenia. Po skupinách boli druhým najtrestanejším tímom na turnaji. V zápase proti Kanade strávili v početnej nevýhode celkovo takmer jednu tretinu. Dvakrát dali Kanaďanom dokonca výhodu o dvoch hráčov. Napriek tomu oslabenia ustáli veľmi dobre. To sa však už nepodarilo proti Kazachstanu, kde dva góly pramenili z našich vylúčení. 

Inzercia

Foto: TASR/Martin Baumann

Po zápase s Kanadou bol Ramsay nezvyčajne kritický k rozhodcom. Pokračoval v tom aj po prehre s Kazachstanom. Vyhlásil, že si na oslabenia už zvykol a má pocit, že sme v každom zápase vylúčení ako prvý.

Priznal však, že hráči robili hlúpe fauly. Podľa neho viaceré tresty pramenili až z príliš veľkého chcenia. Pardavý upozorňoval najmä na to, že proti Kazachstanu urobili Slováci až tri ofenzívne fauly.

Hádka lídrov bola prospešná

Najvylučovanejším Slovákom bol Libor Hudáček. Po tesnom víťazstve nad Slovinskom sa riešil jeho konflikt s kapitánom Hrivíkom. Hudáček pri slovinskej hre bez brankára nevyhodil puk do stredného pásma, ale snažil sa o strelu do prázdnej bránky. Tá sa nepodarila a bolo z toho zakázané uvoľnenie a následné vhadzovanie v našom obrannom pásme. Po tejto situácii mu dohovárali Hrivík s Cehlárikom.

Situáciu po zápase komentoval aj Ramsay, ktorý z toho veľkú vec nerobil. Podľa neho niekedy musí zobrať líder veci do vlastných rúk. Označil to za súčasť budovania tímu a zažartoval, že za jeho čias sa hráči aj pobili.

Deň po incidente to považovali hráči za vyriešené. Podľa Hrivíka išlo o emócie. Hudáček povedal, že to bolo možno aj dobré a tím to viac zomkne.

Tieto situáciu nie sú na turnajoch výnimočné. Dôležitý je ich vplyv na atmosféru v šatni. Podobná udalosť sa odohrala aj na olympiáde v Pekingu. Po úvodných prehrách si spolu sadli hráči bez trénerov. Lídri prehovorili a nakoniec z toho bola úspešná cesta za medailou.

Kapitán reprezentácie Marek Hrivík.  Foto: TASR/Martin Baumann

A podobne zabrali lídri aj v utorok proti Nórsku. Roztržka žiadne negatívne následky v tíme nezanechala. Hudáček predviedol solídny výkon, možno svoj najlepší na šampionáte. Cehlárik s Hrivíkom dali dôležité prvé dva góly. Postup z toho napokon nebol, no ukázalo to vodcovstvo najskúsenejších hráčov aj nadhľad trénera.

Ramsay dal mladým dôveru, nebál sa ani kritiky

Craig Ramsay vytvoril v Rige rekord v počte odtrénovaných zápasov na slovenskej lavičke a prekonal Júliusa Šuplera. Jeho historický zápis zatienila prehra s Kazachstanom.

Okrem kritiky rozhodcov opäť potvrdil, aká je preňho dôležitá práca s mladými hráčmi. Na nájazd proti Kanade poslal prekvapivo obrancu Šimona Nemca. A hoci gól nedal, kanadský kouč hovoril, že si predstavoval, aké by boli titulky v novinách, keby nájazd premenil.  

Na jednej strane dal mladíkom Nemcovi a Chromiakovi dôveru v tak vypätom momente, ako sú nájazdy proti Kanade. No nebál sa ani verejne mladých kritizovať za ich chyby. 

„Ak chcete uniesť na svojich pleciach celý svet, môže sa stať, že sa dostanete do problémov a potom stiahnete so sebou celý tím,“ povedal po prehre s Kazachstanom o Nemcovi a Kňažkovi.

Foto: TASR/Martin Baumann

Kanadskému trénerovi sa končí zmluva v júni. Je v nej síce opcia na ďalší rok, no otázkam vo veci svojej ďalšej budúcnosti sa bezprostredne po poslednom zápase vyhol.

Počas pôsobenia na Slovensku priviedol reprezentáciu dvakrát po sebe do štvrťfinále. A to sa po „hluchom“ období nemôže považovať za samozrejmosť. Navyše, s jeho menom bude už navždy spätá historická olympijská medaila.

Čo je najdôležitejšie, reprezentácii vštepil identitu a systém, vďaka ktorým sa mohla vyrovnať aj favoritom. Ak by aj zápas s Nórskom bol jeho posledným, zaradí sa medzi najúspešnejších trénerov v ére samostatnosti. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.