Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. december 2009

POSTOY TÝŽDŇA: Utopiť kapra

Kevin za to nemôže. Naozaj. Náš portál vám už pri príležitosti nastávajúcich voľných dní zaželal všetko dobré. Komu by sa však prianie rodovo, ideologicky a inak vyvážené nepáčilo, vo štvrtok máme pre neho alternatívu. Dovtedy pár myšlienok. Ak sa zo snahy obísť klišé stane klišé, je to nepríjemné. ...

Kevin za to nemôže. Naozaj.

Náš portál vám už pri príležitosti nastávajúcich voľných dní zaželal všetko dobré. Komu by sa však prianie rodovo, ideologicky a inak vyvážené nepáčilo, vo štvrtok máme pre neho alternatívu. Dovtedy pár myšlienok.

Ak sa zo snahy obísť klišé stane klišé, je to nepríjemné. Aj pri Vianociach je tomu tak. Mnohí budú v tieto dni kázať o ich gýčovosti či komerčnosti (pozdravujeme Kikuš). Je to vďačná téma. Vlani sa napríklad rozčertil môj kamoš, keď na svoj blog napísal: „Pobúril ma človek, ktorý mi povedal, že vianočnú atmosféru vytvárajú práve tie programy v televízii, všetky tie priblblé rozprávky a hlavne Sám doma, bez toho nie sú Vianoce.“ Lenže Sám doma, ľudia s tromi žalúdkami a vianočné reklamy sú tu opäť. Aby sme nezabudli, že idú Vianoce.

Samozrejme, všetkého veľa škodí. Aj kritiky. Triezva hlava bude preto radšej hľadať riešenie inde. Kevin za to nemôže, obchody tiež nie. Sú takí ako my. Búriť sa voči takýmto Vianociam môže priniesť rovnaký výsledok ako topenie kapra. Treba skúsiť niečo radikálne.

Jeden môj vyučujúci (nazvime ho trebárs Imrich) na poslednej hodine v semestri poukázal na dva základné aspekty sviatkov, ktoré by mohli zaujať aj menej bigotných. Vidíme ich na každej politicky nekorektnej pohľadnici: maštaľ a noc. Po prvé – sociálny prípad. Mladomanželia sú v kríze, takže ona rodí v nehygienických podmienkach. A druhá vec - tmavá noc zase evokuje ticho. Teda aspoň pokým neprídu anjeli – rockeri.

Inzercia

Predstava o našich Vianociach je však iná: Žrádla musí byť vrchovato, ticho netreba. To, čo budeme mať tento rok s betlehemskou dvojicou spoločné, je asi tá kríza. Mnohé rodiny čakajú menej štedré Vianoce, najmä ak živiteľ prišiel o robotu. Neistota a la svätý Jozef ich ale od Tichej noci nevzďaľuje. Skôr naopak. A čo ten Kevin? Nikomu v tomto sociálnom štáte zatiaľ nebránia opustiť obývačku a ísť za tichom.

Útek pred Vianocami môže na prvý pohľad pripomínať vopred prehraný boj. Alebo sa dá kapor utopiť?

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com
Autor s tvrdením, že vianočnú atmosféru vytvárajú programy v televízii, priblblé rozprávky a hlavne Sám doma, nesúhlasí.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

POSTOY TÝŽDŇA: Zalez, Kikuš!

POSTOY TÝŽDŇA: Zalez, Kikuš!

Prvá vianočná reklama prišla tento rok 70 dní pred Vianocami. Má to zmeniť zákon? V mediálnej brandži sa z vianočných reklám stal fenomén. Spoty na vianočné tovary a služby sú bežným terčom irónie. Pridáva tomu aj fakt, že do mediálneho obehu sa dostávajú ďaleko pred Vianocami. Tento rok začal T-Co...

ROZHOVOR: Bubák v Ríme aj o pašovaní ľudí

ROZHOVOR: Bubák v Ríme aj o pašovaní ľudí

Dlhoročný frontman bratislavského Univerzitného pastoračného centra verbista Milan Bubák je už tretí rok v Ríme. Postoy prináša rozhovor o tom, čo sa odchodom zo Slovenska v jeho živote zmenilo. Ako sa ti pozdáva talianska skúsenosť? Páči sa mi veľmi, aj keď sa mi na to ťažko zvykalo, lebo to bolo ú...

Nohavica na vlne emócii

Nohavica na vlne emócii

V aule Stavebnej fakulty v Bratislave sa zapĺňajú posledné miesta. Dnes večer tu však nik prísť nemusel a nik sa zaručene nebude nudiť. Krátko po siedmej totiž schodmi auly zbehne za potlesku „prednášajúci“, ktorým je hádam najobľúbenejší slovenský Ostravčan. Jaromír Nohavica, „dle vlasu Ir a podle ...