POSTOY TÝŽDŇA: Utopiť kapra

Kevin za to nemôže. Naozaj.

Náš portál vám už pri príležitosti nastávajúcich voľných dní zaželal všetko dobré. Komu by sa však prianie rodovo, ideologicky a inak vyvážené nepáčilo, vo štvrtok máme pre neho alternatívu. Dovtedy pár myšlienok.

Ak sa zo snahy obísť klišé stane klišé, je to nepríjemné. Aj pri Vianociach je tomu tak. Mnohí budú v tieto dni kázať o ich gýčovosti či komerčnosti (pozdravujeme Kikuš). Je to vďačná téma. Vlani sa napríklad rozčertil môj kamoš, keď na svoj blog napísal: „Pobúril ma človek, ktorý mi povedal, že vianočnú atmosféru vytvárajú práve tie programy v televízii, všetky tie priblblé rozprávky a hlavne Sám doma, bez toho nie sú Vianoce.“ Lenže Sám doma, ľudia s tromi žalúdkami a vianočné reklamy sú tu opäť. Aby sme nezabudli, že idú Vianoce.

Samozrejme, všetkého veľa škodí. Aj kritiky. Triezva hlava bude preto radšej hľadať riešenie inde. Kevin za to nemôže, obchody tiež nie. Sú takí ako my. Búriť sa voči takýmto Vianociam môže priniesť rovnaký výsledok ako topenie kapra. Treba skúsiť niečo radikálne.

Jeden môj vyučujúci (nazvime ho trebárs Imrich) na poslednej hodine v semestri poukázal na dva základné aspekty sviatkov, ktoré by mohli zaujať aj menej bigotných. Vidíme ich na každej politicky nekorektnej pohľadnici: maštaľ a noc. Po prvé – sociálny prípad. Mladomanželia sú v kríze, takže ona rodí v nehygienických podmienkach. A druhá vec - tmavá noc zase evokuje ticho. Teda aspoň pokým neprídu anjeli – rockeri.

Predstava o našich Vianociach je však iná: Žrádla musí byť vrchovato, ticho netreba. To, čo budeme mať tento rok s betlehemskou dvojicou spoločné, je asi tá kríza. Mnohé rodiny čakajú menej štedré Vianoce, najmä ak živiteľ prišiel o robotu. Neistota a la svätý Jozef ich ale od Tichej noci nevzďaľuje. Skôr naopak. A čo ten Kevin? Nikomu v tomto sociálnom štáte zatiaľ nebránia opustiť obývačku a ísť za tichom.

Útek pred Vianocami môže na prvý pohľad pripomínať vopred prehraný boj. Alebo sa dá kapor utopiť?

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com
Autor s tvrdením, že vianočnú atmosféru vytvárajú programy v televízii, priblblé rozprávky a hlavne Sám doma, nesúhlasí.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo