Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. apríl 2016

Ruský študent pôjde pred súd za podpaľačský útok na dom českého ministra

Kauzou ruského študenta, ktorý údajne vlani v júni hodil zápalné fľaše na dom českého ministra obrany Martina Stropnického, sa začne na budúci týždeň zaoberať pražský mestský súd.

Študentovi hrozia v prípade odsúdenia tri až osem rokov väzenia. Je však možné, že súd prekvalifikuje skutok na závažnejší trestný čin. Informoval o tom dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Podľa obžaloby obvinený hodil v noci zo 6. na 7. júna 2015 najmenej štyri zápalné fľaše do záhrady rodinného domu v Prahe 6, ktorý patrí Stropnického manželke a v ktorom býva celkovo šesť ľudí. Pollitrové pivové fľaše údajne naplnil benzínom a zmesou, ktorá vznikla reakciou hydroxidu draselného s vodou a s rastlinným olejom.

Obžaloba dodala, že obvinený chcel "spôsobiť požiar domu s nekontrolovateľným šírením, pri ktorom by osoby spiace v dome boli vystavené nebezpečenstvu smrti alebo ťažkej ujme na zdraví a pri ktorom by na cudzom majetku vznikla škoda veľkého rozsahu".

Jedna fľaša dopadla na malý záhon pri chodníku k vchodu do domu, ale nerozbila sa. Ďalšia dopadla na strechu vedľa balkóna na prvom poschodí. Obsah vo fľašiach nevybuchol s plnou silou a oheň sa podarilo po niekoľkých minútach uhasiť. Minister Stropnický nebol v čase útoku doma, ale spali tam traja ľudia.

Podozrivého páchateľa zatkla polícia koncom júna aj vďaka pachovej stope zanechanej na fľaši. Mladíka, ktorý vinu odmieta, v septembri z väzby prepustili po zaplatení kaucie 100.000 českých korún (3700 eur). 

Minister vyhlásil, že podľa jeho presvedčenia útok súvisí s výkonom jeho funkcie. Podľa niektorých informácií boli zaslané výhražné e-maily, aby Stropnický prestal s kritickým postojom voči Rusku, uviedol portál Novinky.cz.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.