Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2023, 20:20

Pápež a vojna na Ukrajine

Vatikán potvrdil zámer spustiť mierovú misiu, povedie ju kardinál Zuppi

Vatikán potvrdil zámer spustiť mierovú misiu, povedie ju kardinál Zuppi

Bolonský arcibiskup Matteo Zuppi. Foto: Flickr.com

Predseda Talianskej biskupskej konferencie sa zatiaľ nebude k téme vyjadrovať. Termíny ani ďalšie detaily nie sú známe.

Vatikán v sobotu potvrdil misiu, ktorá má prispieť k mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Na pápežovu žiadosť ju povedie 67-ročný bolonský arcibiskup Matteo Zuppi.

„Môžem potvrdiť, že pápež František poveril kardinála Mattea Zuppiho, bolonského arcibiskupa a predsedu Konferencie biskupov Talianska, úlohou viesť misiu, ktorá má po dohode so Štátnym sekretariátom pomôcť zmierniť napätie v konflikte na Ukrajine, v nádeji, ktorej sa Svätý Otec nikdy nevzdal, že sa tým dajú do pohybu cesty mieru. Načasovanie tejto misie a jej podmienky sa v súčasnosti skúmajú,“ uviedol dnes riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni.

Informuje o tom ACI Stampa.

Vatikánsky hovorca tak reagoval na medializované informácie z posledných dní, s ktorými prišiel taliansky web Il Sismografo. Podľa týchto správ pápež údajne plánuje do Ruska a na Ukrajinu vyslať mierových vyslancov s cieľom pokúsiť sa dosiahnuť prímerie.

V súvislosti s návštevou Kyjeva sa spomínalo meno bolonského arcibiskupa Zuppiho, ktorý by viedol rozhovory s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Podľa týchto zdrojov by mal do Moskvy za prezidentom Vladimirom Putinom vycestovať arcibiskup Claudio Gugerotti, prefekt Dikastéria pre východné cirkvi.

Z dikastéria však dnes prišla informácia, ktorá to popiera so slovami, že „prefekt si nie je vedomý ničoho, čo sa o ňom hovorí“.

Rozhodnutie pápeža Františka zveriť kardinálovi Zuppimu úlohu viesť spomínanú misiu privítal ako „prejav veľkej dôvery a s najlepšími želaniami“ generálny sekretár Talianskej biskupskej konferencie (CEI) arcibiskup Cagliari Giuseppe Baturi.

Inzercia

„Pozývame cirkevné spoločenstvá a najmä kláštory prítomné na území krajiny, aby odteraz sprevádzali modlitbou túto misiu, ktorú Svätý Otec chcel zveriť predsedovi CEI, aby priniesla ovocie a pomohla budovať procesy zmierenia,“ uviedol v sobotu večer Baturi.

Podľa riaditeľa tlačového oddelenia Talianskej biskupskej konferencie Vincenza Corrada však vzhľadom na „dôležitosť a delikátnosť tejto úlohy“ nebude kardinál Zuppi poskytovať rozhovory ani vyhlásenia, kým sa to po dohode s pápežom a Svätou stolicou nebude považovať za vhodné.

Čítajte tiež

Bolonský arcibiskup Zuppi, ktorý je spätý s Komunitou Sant’Egidio, už v minulosti zohral dôležitú úlohu pri riešení konfliktov na medzinárodnej scéne. Jeden z najvýznamnejších úspechov sa týka dialógu so stranami, ktoré medzi sebou bojovali v občianskej vojne v Mozambiku. Po 17 rokoch bojov sa podarilo v roku 1992 dosiahnuť mierovú dohodu.

Pápež František prekvapil počas spiatočného letu z Budapešti, keď v súvislosti s vojnou na Ukrajine spomenul iniciatívu, ktorá je zatiaľ neverejná. „Aj teraz prebieha istá misia, no zatiaľ nie je verejná, uvidíme... Keď bude verejná, poviem o nej,“ vravel 30. apríla.

Americký jezuitský magazín America neskôr napísal, že snahou pápeža je pokúsiť sa dosiahnuť medzi Ruskom a Ukrajinou zatiaľ aspoň prímerie.

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zajtra pokračovať v sérii povolebných rokovaní s lídrami politických strán. O 9.30 h prezidentka prijme predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho a o 11.00 h predsedu KDH Milana Majerského.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.