Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. apríl 2016

Danko: V živote som neležal v nemocnici, teraz som to dostal zrátané

 Predseda strany je v predvolebnom období vystavený veľkej hektike, ktorá sa neskôr môže prejaviť na jeho zdraví.

„Odolávate tisíckam útokov, dostávate politické facky, podpásovky a žnete aj energie ľudí, ktorí sa naozaj trápia a rozmýšľajú, ako zmeniť svoj život. Dovolím si aj tu zaželať premiérovi rýchle uzdravenie, vieme, že má za sebou úspešnú operáciu. A dúfať, že aj ja sa po ťažkostiach so žalúdkom rýchlo zaradím do pracovného procesu,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre TABLET.TV predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

„Najlepším režisérom je samotný život,“ konštatoval na margo faktu, že zdravotné problémy postihli v krátkom čase dvoch z troch najvyšších ústavných činiteľov. „Dokázal (život, pozn. Teraz.sk) vytvoriť po voľbách koalíciu, ktorú snáď nikto nepredpokladal,“ dodal Danko. 

Ohľadom svojho zdravia tvrdí, že nechce robiť tajnosti. „Je to žalúdok, potrebujem zákrok, ktorým vyriešia niečo, čo mi vadí v tráviacom mechanizme,“ povedal. „Ostatné detaily, pravdu poviem, sám neviem. Preto som právnik, že som medicínu študovať nechcel. Ja som to radšej ani nepočúval, pre mňa je dôležitý fakt, že treba čo najrýchlejšie absolvovať operáciu. V živote som v nemocnici neležal, tak teraz som to dostal zrátané so všetkým,“ dodal predseda parlamentu.

Na otázku, kedy by malo dôjsť k operácii, odpovedal, že to záleží od harmonogramu. „Ale v priebehu budúceho týždňa,“ spresnil.

Režim práce parlamentu aj SNS v čase, keď bude Andrej Danko v nemocnici, už je dohodnutý. „Zákon pozná určité mechanizmy zastupovania podpredsedom Národnej rady. Myslím si, že v SNS je dostatočné množstvo ľudí. Zastupovaním v Koaličnej rade a komunikáciou z hľadiska legislatívy som poveril podpredsedov a predsedu poslaneckého klubu Bernaťáka,“ povedal.

Na otázku, aké boli prvé momenty v kresle predsedu parlamentu, odpovedal, že asi také, ako keď vám niekto v lietadle pri lete nad morom povie, že pilotovi je zle a treba to lietadlo dopraviť na letisko. „Zobrať všetky tie budíky a ovládania a pristáť s tým lietadlom. Sadnúť si do poslaneckej lavice a potom v priebehu pár minút prejsť do riadenia schôdze NR SR je veľmi zodpovedná úloha. Verím, že to dopadlo celkom dobre,“ povedal.

„A samotná schôdza ukazuje určité zmeny v správaní medzi poslancami, ktoré pripisujem aj tomu, že sa snažíme s poslancami intenzívne komunikovať. Síce pred kamerami si nič nedarujeme, ale v zákulisí dokážeme viesť dialóg,“ dodal Danko.

Na otázku, či má pri vedení Národnej rady podobnú oporu, ako mal na tomto poste zo začiatku Richard Sulík (SaS) v Pavlovi Hrušovskom, (KDH) Danko odpovedal: „Samozrejme, už bol dosť medializovaný vzťah s predsedom politickej strany Most–Híd, s ktorým sme sa vôbec nepoznali a v rámci politického boja si často nič nedarovali. Ale je tu čas, keď sme koaliční partneri, máme jeden cieľ, naplniť svoje programy a je dôležité, aby sme si k sebe našli cestu. Aby on pomohol svojim voličom a ja svojim,“ povedal. „Ale v Národnej rade je veľmi dobrý legislatívny tím vedený doktorom Knappom, Národná rada má svoje mechanizmy a kto počúva a chce sa učiť, mal by tieto procesy zvládnuť,“ uviedol Danko.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.