Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2016

Prezident Kiska rokoval s generálnym tajomníkom OSN

Prezident SR Andrej Kiska rokoval dnes v New Yorku s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Témou diskusie bol obsah parížskej klimatickej dohody, ktorá bude dnes podpísaná v newyorskom sídle organizácie.

Obaja vyzvali na čo najrýchlejšiu ratifikáciu zmluvy, aby vstúpila do platnosti. Informoval o tom poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Spoločne diskutovali aj o voľbe nového generálneho tajomníka OSN, ako aj o utečeneckej kríze.

Kiska okrem toho generálneho tajomníka informoval, že sa zúčastní Svetového humanitárneho kongresu v Istanbule. Prezident sa dnes stretol tiež s predsedom Valného zhromaždenia OSN Mogensom Lykketoftom.

Predstavitelia 171 krajín, čo je rekordný počet počas jedného dňa, podpíšu na dnešnej slávnostnej ceremónii historickú dohodu o boji proti klimatickým zmenám, ktorú sa podarilo uzavrieť vlani v decembri v Paríži.

Zmluva nadobudne účinnosť, ak ju ešte jednotlivé štáty ratifikujú aj na národnej úrovni. Musí tak urobiť najmenej 55 krajín, na ktoré pripadá najmenej 55 percent globálnych emisií skleníkových plynov. USA a Čína, ktoré majú 40-percentný podiel na svetových emisiách, plánujú podľa vlastných vyjadrení pristúpiť k dohode ešte tento rok.
 

Inzercia

Odporúčame

Hamšíka čaká štyristý zápas v drese SSC Neapol

Hamšíka čaká štyristý zápas v drese SSC Neapol

Slovenského futbalového reprezentanta Mareka Hamšíka čaká jubilejný štyristý zápas v drese talianskeho klubu SSC Neapol. Kapitán tímu spod Vezuvu by nemal chýbať v základnej zostave trénera Maurizia Sarriho, ktorého zverenci si v pondelok na Olympijskom štadióne v Ríme zmerajú sily s domácim AS.