KOMENTÁR: Požehnané sviatky zimy

Každý, komu chodia vianočné pohľadnice od obchodných partnerov, lobbistov či diplomatických inštitúcií, nájde medzi nimi aj Season's Greetings.

Teda želania všetkého dobrého k sviatku. Nie k vianociam, pretože čo ak ste náhodou ateista či veriaci v iné náboženstvo, ktorého by kresťanský kontext mohol uraziť. Iní pre istotu posielajú iba želanie úspešného nového roka. Mail s politicky korektným predmetom Season's greetings tento rok poslala aj Komisia biskupských konferencií Európskej únie. Čoraz častejšie sa v podobnom duchu nesú aj vianočné stretnutia, najmä tie, ktoré organizujú diplomatické kruhy. Vitajte, sme radi, že ste prišli na toto stretnutie pri príležitosti, ktorá pre niekoho znamená vianoce pre iného iba možnosť relaxu, prihovoril sa nedávno šéf ambasády na večierku.

Aby som sa nevymanil z tohto moderného prúdu, tu je krátke želanie:

Prosím, príjmite bez záväznosti či pocitu zasahovania do vašich práv, ktoré z tohto pozdravu implicitne nevyplývajú, želanie k spoločensky zodpovednému, environmentálne neškodnému, protistresovému a politicky korektnému, rodovo vyváženému a inak nepríznakovému sviatku - ktorý ani sviatkom nemusí byť - naše želanie všetkého dobrého. Rešpektujúc právo nemyslieť si o tomto sviatku nič, prípadne nemyslieť vôbec, veríme, že si tieto chvíle užijete s blízkymi alebo aj sami, s jedným či viacerými životnými partnermi akýchkoľvek pohlaví alebo domácimi zvieratami či už zachovávate tradície, alebo vám prekážajú, veríte v zimný slnovrat alebo aj nie.

K téme:
Tak príď - história známej adventnej piesne (video)
Zdieľať

Tiež nám dovoľte zaželať finančne úspešný, kultúrne akceptovateľný, osobnostne pozdvihujúci, medicínsky nekomplikovaný, všeobecne uznávaný nový kalendárny rok 2010 bez neplánovaných poistných plnení, ktorý nepopiera právo iných kultúr na iné letopočty, ktoré berú ohľad na rasu, vieru, gastronávyky, registráciu na Facebooku, farbu, vek, uprednostňovaný operačný systém, farbu auta.

Akceptovaním tohto pozdravu prijímate tieto podmienky:

Výklad želania pre právne účely je výhradne vecou želateľa. Želateľ sa môže nestotožniť s vlastným výkladom.

Želateľ nezodpovedá za splnenie želaní ani sa nezaväzuje k náhrade škôd a ušlých ziskov v prípade ich nenaplnenia.

Želanie nenaráža na žiadne z týcho slov: Betlehem, Spasiteľ, svätá noc, anjel, zázrak ani žiadne iné, ktoré neboli v úmysle želateľa.

V prípade konflitkov, ktoré može toto želanie spôsobiť, si želateľ vyhradzuje právo obrátiť sa na mediátora.

V prípade, ak toto želanie nebolo určené vám, prosím, vráťte ho odosielateľovi, bezodkladne ho vymažte a ak je to možné a vhodné, zrieknite sa práva si na neho niekedy spomenúť.

František Múčka, voľne inšpirované vtipmi na túto tému
Autor je zástupca šéfredaktora TRENDu a spolupracovník Postoy.sk
Foto – Flickr

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo