Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2016

Andrej Kiska v OSN: Slovensko má pred sebou výzvy aj vo vzdelávaní

Kiska je v New Yorku na pracovnej ceste, v piatok (22.4.) podpíše klimatickú dohodu. Na Deň Zeme tak má urobiť rekordných 155 krajín.

Slovensko má pred sebou dve výzvy. Treba zlepšiť vzdelávanie a budovať kvalitné inštitúcie na všetkých úrovniach štátnej a verejnej správy, ktoré by zvýšili dôveru občanov v štát. Poukázal včera na to prezident SR Andrej Kiska v New Yorku na podujatí OSN k implementácii globálnych trvalo udržateľných cieľov, takzvanej Agendy 2030.

Kiska je v New Yorku na pracovnej ceste, dnes (22.4.) podpíše klimatickú dohodu. Na Deň Zeme tak má urobiť rekordných 155 krajín.

Slovensko zvyšuje podľa Kisku svoju rozvojovú a humanitárnu pomoc. "Ale mali by sme robiť oveľa viac. Hoci sme v tomto ohľade pyšní na našu občiansku spoločnosť, mali by sme s verejnosťou viac komunikovať o globálnych problémoch. O solidarite. O spoločnej zodpovednosti za riešenie problémov za našimi hranicami. Jasným príkladom je naša skúsenosť so súčasnou utečeneckou krízou v Európe," povedal.

Agendu 2030 Slovensko podľa neho plne podporuje pre trvalo udržateľný rozvoj. "Záväzok skoncovať s chudobou, vybudovať mierumilovnú, inkulzívnu a odolnú spoločnosť je naším dedičstvom pre ďalšie generácie," povedal prezident vo svojom vystúpení. Podľa Kisku je dôležité, aby sa s plánom stotožnili všetky krajiny. Sedemnásť cieľov udržateľného rozvoja sa týka všetkých z nás, podmienky v jednotlivých krajinách sa však líšia, myslí si. Preto je podľa neho dôležité zamerať sa "na vlastné slabiny a využiť naše silné stránky" na pomoc ostatným krajinám.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.