Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. apríl 2016, 17:27

M. Draghi: Úrokové sadzby zostanú nízke dlhší čas

Šéf ECB Mario Draghi sa na dnešnej tlačovej konferencii bránil kritike ultra uvoľnenej menovej politiky ECB, ktorá sa ozýva z Nemecka, odvolaním sa na nezávislosť centrálnej banky. "Naším mandátom je zabezpečenie cenovej stability v celej eurozóne, nielen v Nemecku," vyhlásil. "Tento mandát je zakotvený v európskych zmluvách. Dodržujeme európske právo, sme nezávislí."

Európska centrálna banka je pripravená prijať ďalšie kroky na boj s nízkym rastom ekonomiky a slabou infláciou. Úrokové sadzby v eurozóne zrejme dlhší čas zostanú na "súčasných alebo nižších úrovniach", uviedol šéf ECB Mario Draghi na dnešnej tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.
      

Ak to bude potrebné, ECB využije v rámci svojho mandátu všetky dostupné prostriedky v boji s trvale nízkou infláciou a slabým rastom ekonomiky. "Menová politika bola jedinou politikou, ktorá počas uplynulých štyroch rokov podporovala rast," bránil Draghi stratégiu ECB.
      Draghi zdôraznil, že v rámci centrálnej banky sa nikdy nediskutovalo o takzvaných "vrtuľníkových peniazoch", teda priamych finančných injekciách firmám a spotrebiteľom za odídenia bankového sektora. To je totiž spojené s mnohých právnymi a praktickými prekážkami. Pred nedávnom Draghi označil "vrtuľníkové peniaze" za zaujímavý nápad, čím vyvolal prudkú debatu.
      Rada guvernérov na svojom dnešnom zasadnutí ponechala úrokové sadzby nezmenené. Uviedla tiež, že začne implementovať plánovanú expanziu program nákupu aktív.

      Draghi očakáva, že tempo rastu spotrebiteľských cien sa v druhej polovici tohto roka zrýchli a v najbližších dvoch rokoch bude pokračovať vo zvyšovaní. V najbližších mesiacoch však zrejme opäť padne do negatívneho teritória. ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami.
      Banka preto začne v júni nakupovať firemné dlhopisy a úrokové sadzby zostanú nízke aj po skončení programu nákupu aktív, uviedol Draghi.
      Draghi sa bránil kritike ultra uvoľnenej menovej politiky ECB, ktorá sa ozýva z Nemecka, odvolaním sa na nezávislosť centrálnej banky. "Naším mandátom je zabezpečenie cenovej stability v celej eurozóne, nielen v Nemecku," vyhlásil. "Tento mandát je zakotvený v európskych zmluvách. Dodržujeme európske právo, sme nezávislí."
      Šéf ECB dôraznil, že všetci členovia Rady guvernérov sú jednotí a vedia, že musia brániť nezávislosť centrálnej banky. Sú tiež presvedčení, že aktuálna menová politika je primeraná na dosiahnutie cieľov ECB.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 10 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 10 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.