Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. apríl 2016, 17:25

Česko: Ďalšia skupina kresťanských utečencov z Iraku sa dnes vracia do vlasti

Skupina 16 kresťanských utečencov z Iraku, ktorí sa pred časom presídlili do Česka, kde našli dočasné útočisko v juhomoravskom Brne, ale minulý týždeň sa pokúsili odcestovať do Nemecka, sa dnes popoludní vracia do vlasti.

      Skupina pred pokusom o odchod do Nemecka stiahla žiadosť o azyl v ČR, cudzinecká polícia však Iračanov zadržala ešte pred prekročením česko-nemeckej štátnej hranice. Utečenci následne podali novú žiadosť o azyl, napokon sa však rozhodli pre návrat do Iraku.
      Náklady spojené s ich návratom uhradí zatiaľ štát, uviedol dnes minister vnútra ČR Milan Chovanec, podľa ktorého sa však ešte o tejto otázke bude rokovať s Nadačným fondom Generace 21. Ďalších 20 kresťanských utečencov z Iraku, ktorých zadržali po odchode z ČR v Nemecku, sa do Česka vráti do konca mesiaca.
      

Väčšina irackých kresťanov, ktorých presídlenie do ČR zorganizoval Nadačný fond Generace 21, zostáva zatiaľ v krajine, časť z nich sa však rozhodla riešiť problémy iným spôsobom. Najskôr odišlo do Nemecka 25 nespokojných ľudí, ktorí pôvodne bývali v stredisku Okrouhlík pri Jihlave. Za hranicami ich zadržala nemecká polícia a Nemecko väčšinu z nich chce vrátiť späť do ČR. Výnimkou bude iba päťčlenná rodina, ktorej hlava dostala v spolkovej republike azyl a zostane tak v Nemecku. Iná skupina ôsmich utečencov, umiestnená dočasne v Brne, sa už vrátila do Iraku, ďalších 16 ich krajanov ich nasleduje dnes.
      Česká vláda už pred dvoma týždňami program presídľovania irackých kresťanov, vďaka ktorému malo v Česku nájsť nový domov 153 ľudí, zrušila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 11 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 12 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.