Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. december 2009

Nohavica na vlne emócii

V aule Stavebnej fakulty v Bratislave sa zapĺňajú posledné miesta. Dnes večer tu však nik prísť nemusel a nik sa zaručene nebude nudiť. Krátko po siedmej totiž schodmi auly zbehne za potlesku „prednášajúci“, ktorým je hádam najobľúbenejší slovenský Ostravčan. Jaromír Nohavica, „dle vlasu Ir a podle ...

V aule Stavebnej fakulty v Bratislave sa zapĺňajú posledné miesta. Dnes večer tu však nik prísť nemusel a nik sa zaručene nebude nudiť. Krátko po siedmej totiž schodmi auly zbehne za potlesku „prednášajúci“, ktorým je hádam najobľúbenejší slovenský Ostravčan. Jaromír Nohavica, „dle vlasu Ir a podle nosu valach“ zo svojej barovej stoličky podáva prvý chod: Ostravian pie.

„Tento koncert nemá žádnou dramaturgii. Nevím, zda to řídí ten nahoře, nebo písně přicházejí od vás. Budú se řídit vlnou emocí“, priznáva po prvých mierne nostalgických piesňach folková legenda a atmosféra vo veľkej sále začína naberať osobný ráz.

Spočiatku toho veľa nenahovorí, veď ako sám povedal, prišiel sem spievať, nie rozprávať. A napriek tomu si človek uvedomuje, koľko veľa toho za malú chvíľu prostredníctvom svojich piesní vypovedal. Až keď vymieňa gitaru za heligónku, akoby vymieňal i komunikačný manuál. Nohavica nadväzuje s publikom skvelú komunikáciu, ktorá funguje počas celého koncertu.
Tak ako ožíva spevák, ožíva aj publikum. Sále vládne takmer úplná tma a dymový opar. Všetko svetlo reflektorov sa sústredí na pódium a v niektorých momentoch sa zdá, že celého speváka presvetľuje, inokedy akoby svetlá spievali spolu s ním. Jeden druhého výborne dopĺňajú.
Folkovým fenoménom ostáva, že pestrá veková plejáda, ktorá sa na koncerte zišla, dokáže spievať primitívny zrýmovaný popevok Orangután na propanbután, no o chvíľu sa to isté hľadisko zamýšľa nad hlbokými textami piesní Kometa, Zatím co se koupeš, či Starý muž.

Klobása a tabloid

Piatkový koncert je šiesty a zároveň posledný počas spevákovho slovenského turné. Nohavica odohral šesť koncertov, jeden v Handlovej a ostané v Bratislave. Zaujímavé je, že svoje dojmy z turné spevák zdieľal so svojimi fanúšikmi napríklad i prostredníctvom ememesiek, ktoré po jednotlivých bratislavských koncertoch postupne uverejňoval na svojej webovej stránke nohavica.cz . Na týchto obrázkoch možno vidieť Riša Müllera, zákulisie koncertov, ulice Bratislavy, no dá sa z nich zistiť aj niečo o samotnom Nohavicovi. Napríklad to, že zrejme nebude zástancom zdravej stravy. V nedeľu na obed sa nechá osloviť klobásou z benzínky a popri jej jedení si rád pochutná i na stránkach bulváru. A napokon netajil ani to, že patrí k divákom Supestar, kde je jeho favoritom Martin Chodúr, ktorého podporil i počas samotného piatkového koncetu.

Inzercia

Veselý i vážny

Ako to povedal samotný spevák, dramaturg koncertu nie je známy. Nech ním však bol ktokoľvek, bola to dobrá robota. Keď sa človek cítil až príliš zamyslený a zažratý do vlastného vnútra, prišli skladby ako Ostravo a Futbal, ktoré roztancovali naše vnútro i zadok na sedačke. A výsledok vyzeral tak, že sa tešilo rovnako publikum ako i človek na pódiu. A tak ako sa chcel podeliť o zážitky prostredníctvom spomínaných ememesiek s fanúšikmi na internete, snažil sa podať niečo o sebe i nám v publiku. I preto sme mohli počuť spevákov preklad Mozartovej skladby v jeho českom prevedení, zvuk Nohavicovej obľúbenej sedemstrunovej gitary, ale i background o albume Virtuálky. Tento album predstavuje 21 krátkych zhudobnených fejtónov zo života, ktoré spevák písal každú nedeľu počas 21 týždňov a deň na to ich uverejňoval na internete. Dnes sú na jeho stránke voľne k stiahnutiu a sám autor nás viackrát nabádal, aby sme si ich napálili. „Vypalujte, vypalujte! Atmosféru na koncertě nevypálíte,“ smeje sa Nohavica.
Aby svoje slová potvrdil, poslednú polhodinu hral pesničky na želanie a publikum kričalo: „Darmodej! Zatanči! Kométa! Bossanova!“.
A tak ako sa s nami neznámi Režisér hral celý večer, zahral sa i na úplnom konci. Po mohutnom potlesku za poslednou piesňou, rozvášnení ľudia v standing ovations stíchli a v úplnej tichosti sa sálou nieslo:
„Můj anděl strážný,
těžký úděl má
jsem málo vážný
a on se nalítá
až potkáme se na oblacích
řeknu mu tiše dík
těžkou se mnou měl tu práci
ten boží úředník.“

Niečo takéto skutočne nenapálite.

Lukáš Melicher, Mária Škvarlová
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

REPORTÁŽ: Na krížovú stenu

REPORTÁŽ: Na krížovú stenu

Vonku bolo mínus päť. Skupina mladých s dvomi kaplánmi sa napriek tomu zišla v centre Ružomberka. Dominoval im dvojmetrový kríž. Pre Taliansko. Pre Európu. Naháňačku za vianočnými darčekmi prerušil okolo jednej popoludní spev jednej zo študentiek. Spievala o kríži, o spáse a o tom, čo pre ňu znamená...