Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. apríl 2016

Ekvádor zvyšuje dane, aby získal prostriedky na obnovu krajiny po zemetrasení

Nedávne silné zemetrasenie v krajine spôsobilo škody za miliardy dolárov, čo vedenie štátu núti zvýšiť dočasne daň z pridanej hodnoty a vyrubiť aj dodatočnú daň milionársku - a takto získať finančné prostriedky na obnovu.

Correa v prejave k národu, ktorý v noci nadnes odvysielala ekvádorská televízia, spresnil, že súčasná 12-percentná DPH sa na rok zvýši o dve percentá. Tromi percentami vláda zdaní aj zisky firiem. Výnimočne vyrubí aj 0,9-percentnú daň tým Ekvádorčanom, ktorí majú na bankových účtoch finančné prostriedky nad milión dolárov. 

Vláda okrem toho vyzýva obyvateľov zarábajúcich do 1000 dolárov mesačne, aby do fondu na rekonštrukciu prispeli sumou vo výške svojej jednodňovej mzdy. Osoby s príjmami nad 5000 dolárov mesačne by podľa očakávaní vlády mohli na obnovu venovať mzdu za päť dní.

Zemetrasenie, ktoré uplynulú sobotu s magnitúdou 7,8 zasiahlo pobrežné oblasti Ekvádoru, spôsobilo smrť 570 ľudí. Ďalších 163 osôb je nezvestných. Zranených ich bolo ďalších približne 7000. 

Podľa odhadov je poškodených 2000 budov. Vláda ďalej odhaduje, že v provizóriu je teraz nútených žiť viac ako 24.000 obyvateľov postihnutých oblastí.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.