Ako naučiť dieťa sociálnemu cíteniu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako naučiť dieťa sociálnemu cíteniu

Milan Paštéka: Rozprávka (1972)

Už dlhšie si kladiem otázku, kde sa dieťa môže stretnúť s tým, aký význam má sociálne cítenie.

Azda sa zhodneme, že sociálne cítenie je dôležitá vec. Pre jednotlivca aj pre spoločnosť. Nie všetci ho máme, ale horšie je, ak niekto nedostane príležitosť, aby ho získal.

Doba sociálnemu cíteniu nepraje. Deti z bohatých alebo elitných vzdelaných rodín chodia vo veľkých mestách do iných materských škôl, inde bývajú, inak sa obliekajú, hrajú sa s inými hračkami, neskôr majú iné mobily či tablety. A keďže naše časy adorujú reklamu, a teda to drahšie a novšie, deti z bohatých rodín často nemajú príležitosť pochopiť, čo prežívajú ich chudobnejší rovesníci.

Na Slovensku to v tomto zmysle nie je také zlé, ako napríklad v USA (ako to nedávno presvedčivo ukázala kniha Roberta Putnama Our Kids) alebo v západnej Európe, ale zhoršuje sa to. Chudobnejšie deti sa za svoj osud prirodzene hanbia, aj ony sú televíziou a médiami vedené k tomu, aby obdivovali novšie a drahšie veci, a nevedia tomu čeliť. Ideálne je, ak dokážu na túto pokrivenosť našej doby zareagovať rodičia, čo tiež nie je samozrejmosť, keďže oni tiež túžia po tom, aby sa mali čo najlepšie. Ale keby to bolo len na nich, je to málo.

Uvedomil som si tento problém pri čítaní detských rozprávok. U nás doma je to moja úloha, robím to rád a chcem sa s vami podeliť o jednu skúsenosť.

Popo so svojím otcom Jeanom kráčajú do práce, ilustrácia Jany Kiselovej.

V televízii je väčšina rozprávok brak. Najlepšie rozprávky dáva RTVS, myslím si, že naša verejnoprávna televízia ďaleko prevyšuje kvalitu rozprávok na ČT (nič na tom nezmenil ani špecializovaný detský kanál ČT). Najmä kvôli tomu, že sa vysielajú staršie a pokojnejšie rozprávky.

Nemám síce absolútny prehľad, ale skúsenosť mi hovorí, že televízne rozprávky experimentujú s kadečím, ale téma sociálneho cítenia či rešpekt silnejšieho k slabšiemu tam prítomná skôr nie je alebo je okrajová. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky ako Shrek či Včielka Maja. Podobne je to aj s novými detskými knihami. Nájdete tam všetko, od vesmíru po molekuly, ale úctu k slabšiemu...  s tým je to ťažšie. Súčasných autorov táto téma, zdá sa, nezaujíma. Istou a veľmi príjemnou výnimkou je útla kniha rozprávok pre veľmi malé deti od Zuzany Mojžišovej Rozprávky na sedem dní.

Keď rozšírime pozornosť na staršie rozprávky, tak motívy chudoby a úcty k slabšiemu, niekomu, kto pochádza z chudobnejších pomerov, samozrejme, nájdeme u Pavla Dobšinského, v trochu menšej miere u Boženy Němcovej. Bratia Grimmovci riešia už trochu iné veci, viaceré cnosti, ktoré sú dôležité aj pre sociálne cítenie, v tých rozprávkach prítomné sú. Podobne je to s Pinocchiom.

Čítať Čenkovej deti je minimálne nevkusné, keďže ten príbeh hraničí a občas prekračuje hranicu propagandy.  Naopak, s úplnou bravúrou túto zvláda vo svojich chlapčenských príbehoch Jaroslav Foglar.

A potom to prišlo. Našiel som postupne v antikvariáte tri detské knihy, ktoré patria k tomu najkrajšiemu a najpoučnejšiemu, čo som deťom kedy čítal.

Symbol čistého zla v čínskych rozprávkach: cisár. Autor ilustrácie Anton Hollý.

Tou prvou je Popo a Fifina od autorov A. Bontempsa a L. Hughesa. Je to príbeh dvoch súrodencov (Mladé letá 1961, 1972, originál New York 1955) a ich rodiny na Haiti. Rodina je chudobná, preto sa z vnútrozemia presťahuje na pobrežie, kde sa ich otec stane rybárom. Popo a Fifina majú aj malú sestru, oni sú niekde na hranici školského veku. Najskôr sa najmä kúpu v mori a hrajú, ale celý čas musia doma pomáhať. Potom začne Popo manuálne pracovať, do školy nechodia, nemajú topánky, iba jedno oblečenie, jedia iba banány a ryby. Urobiť si výlet s rodičmi je náročná operácia, keďže otec musí pracovať každý deň.

Najlepší moment bol ale iný. V meste Cap Haitien, kde žili, sa konal pochod mestom. Mohli sa na ňom však zúčastniť iba deti, ktoré majú topánky. Z celej širšej rodiny Popa a Fifiny mohol ísť iba jeden ich bratranec. Nikto z nich sa na to nehneval, naopak, išli mu zatlieskať a povzbudiť ho.

Keď som po tých vetách pozrel do očí svojich detí, videl som to tam – úplný šok. A otázky, veľa otázok. Mal som pocit, že v ten večer práve niečo dôležité pochopili.

Druhá kniha sa volá Pod Pagodami, jej autorom je Ján Číž (Mladé letá 1957). Ide o preklad či prerozprávanie čínskych rozprávok, nesmierne pútavých a napínavých, ruší ich iba úvodná kapitola pred každou z nich, plná komunistickej propagandy. Keď preskočíte propagandu, otvorí sa pred vami svet, aký ste nepoznali. Úplne iný vesmír. Nepreháňam.

Draci sú v našich rozprávkach symbolom zla, ktoré treba poraziť. Potrebná je zväčša odvaha alebo ľstivosť.

Číňania to majú inak. Žijú pod takým brachiálnym útlakom čínskeho cisára a mandarínov, že ešte aj draci, ktorí najskôr vystupujú ako zlé postavy, ktoré škodia sedliakom a obyčajným ľuďom, sa postupne zmenia a začnú ľuďom pomáhať a chrániť ich pred vladármi.

Draci v čínskych rozprávkach pomáhajú ľuďom. Ilustrácia Ján Hollý.

Zlo, to sú ľudia, ktorí majú moc, sú takí bezcitní, povýšeneckí a márniví, že sa to vymyká našej predstavivosti. V niečom podstatnom to čosi vypovedá aj súčasnej Číne. Ale dôležitejšie je, ako reagujú na zlo chudobní.

Tretia rozprávková kniha je najlepšou z týchto kníh. Jej autor je P. P. Bažov, kniha sa volá Malachitová škatuľka (Mladé letá 1973, Moskva 1954) a sú to uralské rozprávky. Presnejšie tak trochu legendy a tak trochu rozprávky. Malachit je polodrahokam, ktorý sa na Urale ťaží, príbehmi sa preto nesie ťaženie vzácnych rúd a ich opracovávanie. Od ťažkej manuálnej práce po umeleckú profesiu.

Aj tu sa stretávame s útlakom pánov, je tvrdý, aj keď zďaleka nedosahuje čínske proporcie. Rovnako zlí a niekedy aj horší vedia byť dozorcovia, ktorí pracujú pre pánov a strážia robotníkov či sedliakov. Dane sú neprimerané, sedliaci sa snažia systém obchádzať, zabezpečiť svoje rodiny, ale moc sa vždy pripomenie. Rodiny držia spolu, komunita cíti povinnosť starať sa o siroty, muži umierajú zničení prácou a niekedy dosť skoro.

To najkrajšie je však niečo iné. Stojí to za to, aby som to na jednom konkrétnom príklade ilustroval. Bažovove rozprávky majú mnoho vrstiev a nesmierne bohatý dej, rieši sa v nich kadečo, napríklad vzťah k umeniu. Danilo je sirota, ktorá sa nevie uchytiť. Postupne sa o neho starajú viacerí, ale nikomu nedokáže byť užitočný, až skončí u istého Prokopiča, vyhľadávaného, ale mrzutého majstra, ktorý dokáže nenapodobiteľne leštiť malachit. Prokopič je samotár, nikoho nemá rád, ale keď si všimne, aký má Danilo umelecký talent, že polodrahokamom rozumie lepšie ako on, pomôže mu jeho talent rozvíjať.

Danilo a Pani Medeného vrchu v rozpávke P. P. Bažova. Ilustrácia Václav Fiala.

Danilo rýchlo svojho učiteľa prekoná, jeho hviezda rastie a stále túži robiť krajšie a krajšie veci. Vášeň pre umenie je obrovská a spaľujúca. Pani Medeného vrchu mu povie, že mu môže ukázať to najkrajšie, čo sa z malachitu dá spraviť. Ale daň za to je vysoká. Už nikdy sa nevráti medzi ľudí a príde aj o svoju krásnu snúbenicu a budúcu rodinu.

Danilo nezaváha, umelecká vášeň je silnejšia ako všetko ostatné. Skončí v podzemí, sám pre seba azda šťastný, ale ľudia okolo neho sú nešťastní. Nevzdávajú sa a jeho snúbenica ho v ďalšej rozprávke po dlhšom období zachráni. A on nájde skutočné šťastie.

Podobne bohatých motívov a príbehov, kde zlato a drahokamy človeku slúžia, až kým im nepodľahne, je v knihe viacero. A duchovno, rodinné väzby či priateľstvo, samozrejme, víťazia.

Aby som to uzavrel, vždy som mal pocit, že pre spoločnosť je dôležité, aby sa chudobní ľudia a bohatí ľudia spolu stretávali, aby sa poznali a učili sa vzájomnému rešpektu. Ak totiž majú šancu zistiť, že ich niečo spája, uvedomia si význam rovnosti, čo kultivuje spoločnosť aj politiku. Z mnohých oblastí našich životov sa to postupne, žiaľ, vytráca. Ak tomu chcete čeliť, lepšie ako rozprávky v televízii sú tie v knihách, najmä v tých starších.

 

Foto: ilustrácie z citovaných kníh, ústredný obrázok soga.sk

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo