Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. apríl 2016

Bojovníčku proti pezinskej skládke Z. Čaputovú prijali v Bielom dome

V Bielom dome Čaputová hovorila o význame advokačných mimovládnych organizácií na Slovensku aj v celej strednej Európe.

Slovenskú aktivistku a právničku Zuzanu Čaputovú, ktorej tento týždeň udelili v San Franciscu Goldmanovu environmentálnu cenu, včera prijali v Bielom dome. Stretla sa tam s ministerkou vnútra zodpovednou za oblasť ochrany prírody Sally Jewellovou, ako aj s troma poradcami amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten bol služobne odcestovaný. Vo štvrtok (21.4.) ju čaká prijatie v Kongrese.

V Bielom dome hovorila o význame advokačných mimovládnych organizácií. "Nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. V USA majú mimovládky iné a silnejšie postavenie, ako je tradícia u nás. Ich význam rastie v čase krízy, či už ekonomickej, alebo migračnej. Sú dôležité pri obhajobe individuálnych práv v jednotlivých kauzách, ako bola naša pezinská skládka," priblížila pre TASR Čaputová po stretnutí.

Zuzana Čaputová získala Goldmanovu cenu za boj proti pezinskej skládke odpadov. Významné medzinárodné ocenenie za jej pôsobenie v rámci iniciatívy proti skládke, ako aj za dlhoročnú právnickú prácu v oblasti ochrany životného prostredia, si prebrala v pondelok (18.4.) v San Franciscu.

Goldmanova cena je často prirovnávaná k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky, udeľuje sa od roku 1990. Jej laureátov nominujú renomované environmentálne organizácie a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Vyberá ich medzinárodná porota. Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.