Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. apríl 2016

Saudská Arábia plánuje získať zahraničný úver za 10 mld. USD

Bude to prvá významná zahraničná pôžička pre Saudskú Arábiu za viac než desaťročie. Príjmy z predaja ropy, čo je jej hlavný zdroj príjmov, klesli minulý rok o 23 %.

Saudská Arábia je údajne blízko k získaniu zahraničného úveru vo výške 10 miliárd USD (8,79 miliardy eur). Pôžičku, ktorá by krajine mala čiastočne pomôcť riešiť problémy spojené s nízkymi cenami ropy, majú poskytnúť viaceré zahraničné banky. Dohodu o poskytnutí úveru by mali podpísať do konca mesiaca. Informoval o tom server BBC.

Podľa informácií z polovice marca chcel Rijád pôvodne požiadať banky o úver za 6 až 8 miliárd USD. Ale už vtedy vláda oznámila, že uvažuje aj o možnosti jeho navýšenia. Najnovšie by suma mala predstavovať 10 miliárd USD.

Bude to prvá významná zahraničná pôžička pre Saudskú Arábiu za viac než desaťročie. Svetového exportéra negatívne ovplyvňujú dlhodobo nízke ceny ropy, ktoré spôsobili prudký rast jeho rozpočtového deficitu. Príjmy z predaja ropy, čo je hlavný zdroj príjmov pre Saudskú Arábiu, klesli minulý rok o 23 %.

Ceny ropy mala riešiť schôdzka najväčších producentov, ktorí sa v nedeľu 17. apríla zišli v katarskom hlavnom meste Dauha. K dohode o zmrazení produkcie na januárovej úrovni však nakoniec nedošlo. Podľa pozorovateľov Saudská Arábia chcela na dohodu pristúpiť až po tom, keď tak urobia všetky štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), teda aj Irán. Ten však dal najavo, že po zrušení medzinárodných sankcií chce vlastnú ťažbu zvyšovať, dokiaľ ju nedostane na úroveň pred ich zavedením.

V dôsledku nízkych cien ropy rozpočtový deficit Saudskej Arábie vzrástol minulý rok na 98 miliárd USD. S cieľom situáciu aspoň čiastočne riešiť, vláda sa rozhodla obmedziť výdavky a zvýšiť niektoré dane, ceny pohonných látok a energií. Teraz by mal k zníženiu rozpočtového schodku prispieť aj zahraničný úver.

Saudská Arábia však nie je jediná krajina z oblasti Perzského zálivu, ktorá sa v dôsledku problémov spojených s nízkymi cenami ropy obrátila na zahraničie. Začiatkom tohto roka Katar získal úver vo výške 5,5 miliardy USD a Omán si požičal 1 miliardu USD.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.