Prví úspešní liberáli?

„ANO je prvý úspešný pokus o liberálnu stranu na Slovensku,“ tvrdí jej predseda a minister hospodárstva Pavol Rusko v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Napriek tomu, že v koalícii majú aj konzervatívne KDH, podarilo sa mu podľa jeho slov znížiť deficit verejných financií, mieru prerozdeľovania či daňového zaťaženia. „Reformy zdravotníctva, dôchodkového a sociálneho systému tiež vychádzajú aj z liberálnych princípov.“ Od ekonomického liberalizmu sa dostávame k téme liberálnej morálky: „Dôležitý bol pre nás zápas o udržanie súčasného stavu pri slobodnom práve ženy rozhodovať o sebe.“ V tejto vete nesmeli chýbať tri slová: sloboda, právo a „ja“. Spochybnil niekto niekedy právo ženy rozhodovať o sebe samej? Asi nie. Keď však žena rozhoduje o živote niekoho iného, je to v poriadku?

Ďalším populistickým ťahom je sentencia „Občania by sa mohli sami rozhodovať, či prispejú z daní na cirkev alebo na kultúru.“ Zastupiteľská demokracia je o tom, že volič dôveruje volenému politikovi natoľko, že zvolený zástupca bude rozhodovať za neho – aj v otázke daní (podľa našej ústavy sa referendum o daniach konať nemôže). Akú právnu možnosť bude mať občan, ktorý bude chcieť rozhodnúť o tom, kam pôjdu jeho dane? Ako budeme môcť presmerovať peniaze z cirkvi na kultúru? Ktovie koľko daňových poplatníkov by rado ináč usmernilo toky peňazí, ktoré štát od nich vyzbieral.

Ekonomický liberalizmus stavia na piedestál súkromný majetok, ktorého ochrana je priam posvätná. Konzistentnosť ANO s týmito ideami sa jasne preukázala pri vyvlastňovaní pozemkov pod závod KIA pri Žiline. Zrejme aj vlastníci danej pôdy zacítili omamnú vôňu peňazí, ale vyvlastňovať sa nemalo – už len preto, že nejde o verejný záujem, ale o súkromnú investíciu, ktorej nechýbajú bohaté investičné stimuly. Nemuseli by síce byť, ale je to „projekt, ktorý funguje všade vo svete. ... Vlády nemajú v rukách priame nástroje na realizáciu konkrétnych projektov, preto potrebujú uzatvárať dohody so súkromným sektorom aj formou investičných stimulov. Tie sú pre súkromný sektor garanciou, že zmenou vlády nepríde nová garnitúra, ktorá bude chcieť projekt zničiť.“

Aliancia nového občana si pred voľbami v roku 2002 zaumienila vo vysokom školstve obmedziť vplyv štátu, zabezpečiť liberalizáciu poskytovateľov a hovorila o tom, že študent by mal na svojom štúdiu finančne participovať. Ak pod „finančnou participáciou“ rozumieme školné v určitej percentuálnej výške, ANO napokon odmietla aj tento svoj predvolebný sľub.

Agenda zvláštneho to liberalizmu prináša strane ANO určité volebné preferencie, ale v akej výške? Pavol Rusko tvrdí, že „dnes mám objektívne na to, aby som ako líder aliancie zabezpečil šesť- až osempercentné preferencie“. Autori interview v Hospodárskych novinách v jednej otázke spomenuli, že spor s KDH a téma cirkevného majetku aliancii priniesli profit v podobne vyšších preferencií – mali by mať sedem percent. „Deväť percent. Aspoň to poriadne sledujte!“, reagoval nový občan Pavol Rusko.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo