Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. apríl 2016

Tisíc športovcov z Európy si príde zmerať sily na Slovensko

Vždy veríme až do konca! Tak znie slogan XXVII. ročníka Medzinárodných saleziánskych športových hier, ktoré sa uskutočnia v termíne 4. - 8.máj 2016 a prvýkrát v histórii ich organizujú dve krajiny spoločne: Saleziáni dona Bosca – Slovenská provincia a Rakúska provincia.

Športové hry PGSI 2016 (z talianskeho názvu Polisportive Giovanili Salesiane Internazionali) sa budú konať za účasti približne 1 000 mladých z  trinástich krajín Európy: Slovensko, Česko, Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Poľsko, Ukrajina a Maďarsko.

Účastníkmi budú chlapci aj dievčatá vo veku od 15 do 18 rokov, ktorí si zmerajú sily v 5 športových disciplínach: futbal, futsal, volejbal, basketbal a stolný tenis. Celkovo sa na hrách predstaví viac ako 96 športových tímov. K zdarnému priebehu hier prispeje aj ochota a výpomoc viac ako 260 dobrovoľníkov z celého Slovenska!

Prevažná časť hier sa realizuje v športovom areáli Pasienky v Bratislave, od štvrtkového otváracieho ceremoniálu až do nedele. V nedeľu bude spoločná svätá omša o 9.00 hod. (aj pre širokú verejnosť), po nej budú o 10.30 hod nasledovať lukratívne finálové zápasy a slávnostné vyhlásenie víťazov hier. Následne sa program na Slovensku končí a účastníci sa presunú do Rakúska na prehliadku Viedne a záverečný ceremoniál v Unterwaltersdorfe.

Hry začínajú úvodným slávnostným otváracím ceremoniálom 5. mája v Hant Aréne, následne sa pokračuje jednotlivými hracími dňami a pripraveným duchovno-kultúrnym programom. Ten bude prebiehať v tzv. Valdoccu. „Je to niečo ako olympijská dedina, také naše saleziánske oratórium, v ktorom nájdu mladí všetko potrebné, napr. možnosť mať sväté omše, modlitby, adorácie či spovede v rôznych jazykoch.

Bude tu aj priestor pre zábavu a relax, veľa hier, technických vymožeností pre komunikáciu s rodinou, priateľmi“ hovorí salezián Rado Rumanovič, riaditeľ hier PGSI 2016. Okrem iného čaká mladých športovcov aj prehliadka Viedne, hudobný koncert, ale aj novinka – tzv. EXPO - priestor na predstavenie svojej krajiny jednotlivými účastníkmi hier.

„Logo hier PGSI 2016 tvorí trojica postavičiek. Najväčšia postavička v strede vystihuje úlohu saleziána medzi mladými. Snaží sa dostať medzi nich, sprevádzať ich a aj cez šport ich priblížiť k cieľu – k spáse duše a zachovaní viery, vždy veríme až do konca!“, dodáva Rumanovič.

Inzercia

Patronát nad podujatí prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a záštitu udelil Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

Hry podporili aj viaceré známe slovenské športové osobnosti ako hokejista Peter Šťastný, plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová, volejbalista Julo Šabo, karatistka Alžbeta Ovečková či futbalista Peter Pekarík.

Vstup na ihriská/športoviská PGSI 2016 je voľný, viac informácií o podujatí a programe nájdete na stránke www.pgsi2016.sk  alebo na FB profile https://www.facebook.com/pgsisk/. Lístky na otvárací ceremoniál je možné zakúpiť si cez ticketportál.

Informoval Peter Novák, spoluorganizátor a hovorca hier PGSI 2016

Odporúčame

Výber prevádzkovateľa parkovania v Bratislave je podľa GP zákonný

Výber prevádzkovateľa parkovania v Bratislave je podľa GP zákonný

Pri výbere prevádzkovateľa parkovania v bratislavskej Petržalke nebol porušený zákon, teda miestny úrad postupoval a konal v zmysle platného zákona. Skonštatovala to Generálna prokuratúra SR, na ktorú sa vo februári tohto roka obrátila miestna samospráva. Tá podala podnet na prešetrenie postupu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v súvislosti s kontrolou hospodárenia s finančnými prostriedkami a nakladaním s majetkom v tejto mestskej časti. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.