Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. apríl 2016

Lipšic: Prokuratúra musela pri CT konať, lebo obvinení by mohli začať hovoriť

Generálna prokuratúra (GP) SR musela zastaviť obvinenia pri kauze nákupu CT pre piešťanskú nemocnicu, lebo v prípade podania obžaloby by bolo veľké riziko, že obvinení začnú hovoriť o veľkých rybách v pozadí kauzy. Takto si vysvetľuje opozičný poslanec Daniel Lipšic krok prvého námestníka generálneho prokurátora Reného Vaneka, ktorý zrušil obvinenia voči všetkým osobám v kauze CT.

"Ak sa robí znalecké dokazovanie v trestných veciach a vznikne otázka, dokazovanie sa dopĺňa bez zrušenia obvinení. Výška škody je tu zrejmá už z porovnania verejných obstarávaní z rokov 2012 a 2014 v tej istej nemocnici. V tendri v roku 2012 sa prihlásili aj lacnejší dodávatelia, ale tender im zrušili, čo bolo jasné posolstvo, že ak chcú dodávať prístroje, tak jedine cez Medical Group. Každý tomu rozumie, okrem GP," myslí si Lipšic.
      

GP tiež podľa jeho slov v odôvodnení uviedla, že na vznesenie obvinenia je potrebný rozumný stupeň istoty. "Toto je podľa mňa v rozpore s Trestným poriadkom. Nie je to pravda. Toto je potrebné na odsudzujúci rozsudok súdu, na obvinenie stačí dostatočne odôvodnený záver, žiadna rozumná istota. Som prekvapený, že týmto GP argumentuje," povedal Lipšic.
      

Poslanec Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA), ktorý ako lekár na kauzu CT upozornil, povedal, že argumenty GP sú veľmi vágne. "GP povedala, že znalecký posudok bol nepoužiteľný a že porovnával hrušky s jablkami, že v ňom boli porovnávané ceny CT s rovnakými prístrojmi nakupovanými v Českej republike. Pritom keď nastúpil minister zdravotníctva Viliam Čislák (vtedy nominant Smeru-SD), povedal, že rezort bude referencovať ceny takýchto prístrojov. Keďže sa ich nenakupuje veľa, že sa budú referencovať ceny aj v okolitých krajinách. Túto informáciu musela zachytiť aj GP," zdôraznil Suchánek s tým, že aj ceny liekov sa stanovujú podľa cien v iných krajinách. "Toto nie je žiadne nóvum," vyhlásil.
      

Tiež poukázal na fakt, že už v roku 2012 bol vysúťažený CT prístroj v piešťanskej nemocnici za milión eur, ale o dva roky to už bolo o 600.000 eur viac. "V roku 2015 sa na Slovensku nakúpili rovnaké dva CT prístroje, a to v nemocnici Brezno a v prešovskej poliklinike. Ak mala GP pochybnosti s porovnaním cien v ČR, mohli dať doplniť posudok, nie zastaviť obvinenie. Odôvodnenie GP sa nedá vnímať inak, ako zametanie pod koberec," odkázal.
      

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič povedal, že ak Smer-SD kauzu zamietne a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) či šéf #Siete Radoslav Procházka budú ticho, sú nehodní ďalších hlasov od voličov. "Ak budú ticho, dokážu, že pred voľbami podviedli vlastných voličov," uzavrel.
      

Inzercia

Obvinenia voči všetkým deviatim osobám zrušil Vanek uznesením z 8. apríla. V odôvodnení, ktoré bolo zverejnené v pondelok (18.4.), sa uvádza, že znalecký posudok, ktorý mal vyčísliť škodu v trestnom konaní, je nepoužiteľný. Vanek vyjadril nespokojnosť s prácou Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline. Stotožnil sa s námietkami obvinených, ktorí napadli prácu ústavu. Znalci určili, že kúpou prístroja vznikla piešťanskej nemocnici škoda 471.001 euro.
      

"Nie je možné akceptovať postup znaleckého ústavu spočívajúci v tom, že pri zisťovaní obvyklej ceny ako porovnávaciu vzorku použil cenové relácie v inom štáte," konštatuje sa v uznesení. Vanekovi sa nepozdáva, že ÚSI porovnával predaje tomografov v Českej republike a nezisťoval podľa neho obvyklú cenu v SR.
      

Nemocnica v Piešťanoch vysúťažila v roku 2014 tomograf Philips Ingenuity Core 128 s ďalšími súvisiacimi službami a prácami v celkovej výške 1.595.890 eur s DPH. Znalci pritom skonštatovali, že odhad obvyklej ceny prístroja v danom období na trhu sa pohyboval okolo 750.000 eur. Predaje v ČR použili preto, že na Slovensku porovnateľné nenašli. Obvinení takýto záver označili za tendenčný.
      

GP SR tiež zdôraznila, že "trestné stíhanie vo veci naďalej pokračuje a v budúcnosti nie je vylúčené opätovné vznesenie obvinenia voči konkrétnej osobe či osobám, ak takýto postup bude odôvodňovať skutkový stav veci po jeho doplnení".
 

Odporúčame

Slováci už aj so Sekerom a Daňom, Cíger: "Prišla kvalita a energia"

Slováci už aj so Sekerom a Daňom, Cíger: "Prišla kvalita a energia"

Slovenská hokejová reprezentácia odštartovala ďalší blok záverečnej prípravy pred MS v Rusku už aj s hráčmi zo zámoria. Tréner Zdeno Cíger privítal na utorňajšom zraze obrancu Andreja Sekeru z Edmontonu Oilers a útočníka Marka Daňa z ďalšieho kanadského tímu NHL Winnipegu Jets. Spolu s nimi sa k tímu pripojili aj hráči švédskej Luley Peter Cehlárik a Christián Jaroš.

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.