Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. apríl 2016

Koniec nádejí na Ukrajine

Štátne zložky ovládol prezident Porošenko a Ukrajina sa priblížila k bodu nula. Z Kyjeva píše Michal Považan.
Koniec nádejí na Ukrajine

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: TASR/AP

Napriek tomu, že Ukrajina sa zdá vonkajšiemu pozorovateľovi v jednom chaose už roky, jej systém má svoje pravidlá. Doterajšie pravidlá sa zrodili po Majdane na jar 2014 a pre mnohých Ukrajincov predstavovali nádej na lepší život. Dnes sa zdá, že toto obdobie je na konci a všetko sa oblúkom vracia pred rok 2014.

Éra prezidenta Janukovyča sa vyznačovala centralizáciou moci, keď prezident a jeho administratíva ovládali väčšinu záležitostí v hospodárskom aj politickom živote a Majdan predstavoval vzopretie sa tomuto modelu. Kľúčovou časťou zvrhnutého systému bola korupcia a faktická vláda oligarchických rodín, na ktorých čele stála rodina prezidenta Janukovyča. Prezident Janukovyč je však stále v ruskom exile, tak akýže návrat?

Ukrajina zažila v poslednom období viacero prevratných okamihov: vládu opustili menšie politické strany, a tak stratila väčšinu v parlamente. Následne odstúpil reformný minister hospodárstva, ktorý obvinil prezidentových ľudí zo zasahovania do svojich kompetencií a blokovania reforiem. Pokus vysloviť nedôveru vláde nevyšiel, a tak bolo jasné, že nikto nemá v parlamente väčšinu. Boj prezidenta a premiéra o moc vyšiel z kuloárov na svetlo.

Ďalším faktom, ktorý odkryl realitu, bolo odvolávanie generálneho prokurátora. Napriek tomu, že generálny prokurátor Šokin čelil dlhodobo oprávnenej kritike pre korupciu a nekonanie, prezident ho odmietal odvolať. Pod tlakom nakoniec ustúpil a žiadosť o zosadenie generálneho prokurátora poslal do parlamentu. Samozrejme, ten ešte pred svojím odchodom z funkcie odvolal svojich proreformných podriadených a určil verného nástupcu, ktorý pre prezidenta ďalej drží tento významný mocenský úrad.

Pred pár dňami premiér Arsenij Jaceňuk súhlasil so svojou rezignáciou a otvorila sa cesta k novej vláde. Za jej novú hlavu bol okamžite určený predseda parlamentu a prezidentov verný spojenec Volodymir Hrojsman. Po komplikáciách týkajúcich sa jej zloženia bola vláda vytvorená a premiér zvolený v parlamente. Prezident teda ovládol jediné konkurenčné politické centrum moci, ktoré na Ukrajine ešte zostávalo. Samozrejme, Arsenij Jaceňuk si podrží istý stupeň moci, ale jeho pozícia už nebude ani zďaleka taká silná ako doteraz.

Kruh sa pomaly uzatvára a Petro Porošenko ovláda celý štát. Ukrajina sa nebezpečne priblížila k bodu nula. Zdieľať

Dnes prezident ovláda výkonnú a zákonodarnú moc a skrze prokuratúru aj trestné súdnictvo. Tam by sa mala situácia tiež rýchlo vyriešiť. Zmeny zákonov, ktoré do funkcie generálneho prokurátora vynesú prezidentovho verného spojenca a predsedu jeho parlamentnej frakcie Lucenka, sú na ceste. Ak aj nie, zastupujúci generálny prokurátor je lojálny muž.

Inzercia

Kruh sa pomaly uzatvára a Petro Porošenko ovláda celú krajinu.

A kde sú oligarchovia, ktorí si ju do roku 2014 delili s prezidentom Janukovyčom?

Prezident Porošenko je sám oligarcha. Mimochodom, jediný známejší ukrajinský oligarcha, ktorý majetok zveľaďuje aj počas ostatných dvoch rokov. Panamskí advokáti by o tom vedeli rozprávať. Svoj oligarchický inštinkt prezident nestratil ani po Majdane a dobre si pamätá časy svojho ministrovania pod prezidentom Janukovyčom. V okamihu, keď potreboval zaistiť väčšinu pre novú vládu (strany Petra Porošenka ani Arsenija Jaceňuka spolu toľko poslancov nemajú), sa obrátil na kolegov oligarchov a ich politické projekty v parlamente. Ako vidno, zabralo. Tieto strany dodali 30 poslancov a vytvorili mäkký vankúš pre novú vládu. Problém je, že takéto hlasy tu jeden deň sú a druhý nie sú. Všetko závisí od dohody a sme pri parcelovaní krajiny. Každý zákon, každé opatrenie bude chcieť obchod a sme v roku 2013 a Ukrajina sa nebezpečne priblížila k bodu nula.

Navyše pár oligarchov ovláda všetky národné ukrajinské televízne okruhy – hlavný zdroj správ pre väčšinu obyvateľov. To je kľúčový nástroj v okamihu prezidentovej nízkej popularity a volieb, ktoré raz isto prídu.

Toto je koniec Euromajdanu, koniec revolúcie dôstojnosti. Oligarchovia sú späť a je malá nádej, že sa poučili.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva