Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. apríl 2016

Z. Čaputovej v USA udelia za boj proti pezinskej skládke Goldmanovu cenu

Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu. Odovzdávajú ju každoročne v apríli v čase celosvetových osláv Medzinárodného Dňa zeme v San Franciscu.

Slovenská právnička a aktivistka Zuzana Čaputová získala za boj proti pezinskej skládke odpadov Goldmanovu environmentálnu cenu. Mená šiestich laureátov zverejnila Nadácia Goldman Environmental Foundation dnes ráno. Významné medzinárodné ocenenie za jej pôsobenie v rámci iniciatívy proti skládke, ako aj za dlhoročnú právnickú prácu v oblasti ochrany životného prostredia, si preberie večer v San Franciscu. 

Goldmanova cena je často prirovnávaná k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky, udeľuje sa od roku 1990. Jej laureátov nominujú renomované environmentálne organizácie a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Vyberá ich medzinárodná porota. Cena má zviditeľniť nielen jej držiteľov, ale najmä ich prácu. Odovzdávajú ju každoročne v apríli v čase celosvetových osláv Medzinárodného Dňa zeme v San Franciscu.

Prípad pezinskej skládky, ktorá vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov, rezonoval v médiách niekoľko rokov. V súčasnosti je uzavretá, odpad tam nevozia. Ide o výsledok snahy aktivistov, ako aj samotného mesta Pezinok. Prípad sa dostal na stôl Najvyššieho i Ústavného súdu, zaoberal sa ním aj Súdny dvor Európskej únie. Do europarlamentu zase smerovala petícia Pezinčanov.

Proti skládke sa tiež protestovalo, a to nielen v Pezinku, ale aj pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia. Prvá veľká demonštrácia bola v roku 2008. Povolenie potrebné na prevádzku skládky zrušil o päť rokov neskôr Najvyšší súd. Pezinčanov vtedy zastupovala práve Čaputová, ktorá bola aj jednou z tvári občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.

Zuzana Čaputová vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V treťom sektore pôsobí od roku 1998, od roku 2010 spolupracuje s Via Iuris ako advokátka. Venuje sa téme "verejná kontrola verejnej moci". Je spoluautorkou viacerých publikácii a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva