Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. december 2009

TÉMA: Kňaz Duda: Kresťanskí politici, zjednoťte sa

Známy katolícky kňaz a cirkevný právnik Ján Duda vyzval kresťanských politikov a občianskych aktivistov k jednote. Ich reakcie sa rôznia. „Ak sa volá po jednote kresťanov v politike, volá sa vlastne po jednote politických strán, ktoré sa viac či menej inšpirujú kresťanským presvedčením, ale aj po j...

Známy katolícky kňaz a cirkevný právnik Ján Duda vyzval kresťanských politikov a občianskych aktivistov k jednote. Ich reakcie sa rôznia.

„Ak sa volá po jednote kresťanov v politike, volá sa vlastne po jednote politických strán, ktoré sa viac či menej inšpirujú kresťanským presvedčením, ale aj po jednote vôbec všetkých politikov ako jednotlivcov s kresťanským presvedčením,“ napísal pred niekoľkými dňami pri príležitosti 20. výročia vzniku kresťanskej demokracie na Slovensku Ján Duda.

„V silách slovenských kresťanských politických strán a kresťanských politikov, ako aj kresťanských občianskych aktivistov, je sadnúť si za spoločný okrúhly stôl,“ dodal. Duda, ktorý zastáva pozíciu súdneho vikára Spišskej diecézy, v posledných eurovoľbách otvorene podporil kandidatúru Vladimíra Palka, predtým kandidatúru Františka Mikloška za prezidenta a zviditeľnil sa aj protestom proti prednáške prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

K téme:
Mária Sabolová: Kedy sa stretneme za okrúhlym stolom?
Vladimír Palko: Apológia nejednoty
Zdieľať

Kresťania v jednej strane?

Pre Postoy.sk Duda uviedol, že pod jednotou nechápe vznik jednej kresťanskej strany, ale vzájomnú úctu kresťanských politikov medzi sebou a ich spoločnú akcieschopnosť pri presadzovaní spoločného dobra. Svoju výzvu zverejnil zatiaľ len na svojom blogu, do straníckych centrál ju oficiálne nezasielal.

Náš portál oslovil viacerých zástupcov kresťanskodemokratických strán a občianskych združení, aby vyjadrili svoj názor k tejto iniciatíve. Všetci oslovení ju privítali. „Výziev k jednote nie je nikdy dosť,“ uviedol predseda KDS Vladimír Palko. „Blog profesora Dudu má silu gesta, názoru či skôr želania,“ povedala pre Postoy.sk podpredsedníčka KDH Mária Sabolová.

„Oceňujem konštruktívne úsilie a jasné postoje profesora Dudu. Je naozaj sviecou medzi slovenským klérom,“ skonštatovala predsedníčka Centra pre bioetickú reformu Jana Tutková. „Túto výzvu považujem za relevantnú. Bol by som rád, keby sa našla širšia podpora medzi kresťanskými a konzervatívnymi intelektuálmi, občianskymi združeniami a aktivistami k podpore jednoty kresťanskej politiky na Slovensku,“ napísal predseda občianskeho združenia Pastor Bonus Marek Nikolov. Za prikývnutím všetkých oslovených však nasledovalo „ale“.

Jednota v rôznosti

Podľa Sabolovej Dudovej výzve chýba vecnosť a konkrétnosť. Tandem KDH a SDKÚ-DS podľa nej predstavuje „jednotu v rôznosti“. „KDH je viac konzervatívnejšie a zásadovejšie, akoby prihliadalo nielen na možné, ale aj chcené. SDKÚ-DS je liberálnejšie, prihliadajúce viac na možné ako požadované. Jedna je viac nabitá ideálom, druhá pragmatizmom,“ skonštatovala Sabolová. Vo svojej reakcii KDS nespomenula.

Inzercia

Podľa Palka má byť jednota jednotou v pravde. „Predovšetkým jednota sama o sebe nie je hodnotou. Komunistická strana sa v roku 1989 rozsypala vzorne jednotná. O hodnote tejto jednoty nemusíme ani diskutovať.“ Jana Tutková zasa poukázala na to, že je otvorená pre každú zmysluplnú spoluprácu, ale zároveň dodala, že CBR nepredstavuje kresťanské združenie. „Ide o sekulárnu organizáciu. Tak ako hocijaká, napr. rozvojová organizácia, ktorá bojuje o zlepšenie podmienok chudobných, čo je tiež kresťanským princípom, ale nerobí to organizáciu hneď kresťanskou.“

Výzva z minulosti

Výzva Jána Dudu k jednote kresťanskodemokratických inštitúcií nie je prvou. Začiatkom júla adresovala obdobný návrh skupina katolíckych aktivistov budúcemu predsedovi KDH J. Fígeľovi a predsedovi KDS V. Palkovi. „Je najvyšší čas, aby sa kresťansko-konzervatívni politici opäť spoločne zmobilizovali a zaujali silnú pozíciu na politickej scéne. V mene spoločného dobra Slovenska a Európy a v mene Vašich voličov žiadame o nastolenie dialógu Vašich strán o spolupráci v parlamentných voľbách v roku 2010,“ napísali vo svojom liste M. Nikolov, zakladateľ iniciatívy Volím Fera! Lukáš Lučenič, kňaz a bloger Miro Lettrich, novinárka a vysokoškolská učiteľka Terézia Rončáková, líder Fóra života Marek Michalčík a ďalší.

„Žiaľ, naša výzva nenašla širšiu podporu,“ konštatuje Nikolov. Nasledujúce dni ukážu, či výzva Jána Dudu, ktorý sa netají dobrými vzťahmi tak s KDH ako aj s KDS, bude úspešnejšia.

Imrich Gazda
Foto: Wikimedia.org, Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Odporúčame

Forbes: Benedikt XVI. patrí medzi najvplyvnejších

Forbes: Benedikt XVI. patrí medzi najvplyvnejších

Ešte v polovici novembra zaradil americký časopis Forbes Benedikta XVI. medzi najvplyvnejšie osobnosti sveta. Taliansky denník Il Sole 24 Ore zasa označil jeho poslednú encykliku Caritas in veritate za jednu z kníh roka 2009. Ekonomický magazín Forbes každoročne zverejňuje zoznam najm...

REPORTÁŽ: Žakovská duchovná recyklácia

REPORTÁŽ: Žakovská duchovná recyklácia

Vo Vrbove sa dozvedáme to, čo nám deň predtým prezradil Google. Do Žakoviec treba prejsť ešte dva kilometre peši. Dievča, ktoré s nami cestovalo autobusom, nás nasmeruje a preventívne vystraší rómskou osadou. Našťastie ju predstavuje len niekoľko neomietnutých domov s kôpkami blata a jediné riziko h...

ROZHOVOR: V školstve neexistuje jediná pravda

ROZHOVOR: V školstve neexistuje jediná pravda

Rozhovor s novou podpredsedníčkou KDH pre kultúru, vedomostnú a občiansku spoločnosť Janou Žitňanskou. Po kariére rozhlasovej a televíznej novinárky a moderátorky sa rozhodla vstúpiť do politiky, v ktorej sa angažovala už ako spoluzakladateľka Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Od tohtoročne...