Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. apríl 2016

Drucker si vie predstaviť, že by novú nemocnicu v Bratislave staval štát

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker zatiaľ neprezradil, aké má plány s novou univerzitnou nemocnicou, ktorá má vyrásť v hlavnom meste.

PPP projekt na jej výstavbu rozbehla predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD), k podpisu zmluvy však nedošlo. Drucker sa v súčasnosti podľa svojich slov oboznamuje s detailmi projektu a stavom súťažného dialógu.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že novú nemocnicu sprevádzkuje. "Univerzitná nemocnica v Bratislave je istou výkladnou skriňou, prebieha tam aj praktická výučba medikov. Myslím si, že štát si dokáže trúfnuť aj na takúto nemocnicu," povedal tento týždeň Drucker. Pripustil, že jedným z riešení môže byť aj výstavba nemocnice štátom a nie súkromníkom, ako sa plánovalo.

PPP projekt výstavby novej nemocnice rozbehol predchádzajúci Ficov kabinet. Druckerov predchodca Viliam Čislák (nominant Smer-SD) chcel s koncesionárom podpísať zmluvu do marcových parlamentných volieb, čo sa však nestalo. V súťažnom dialógu sa o ňu uchádza päť medzinárodných konzorcií. Celkovú cenu zákazky ministerstvo odhadlo na 6,3 miliardy eur. Táto suma neobsahuje len predpokladané investície na výstavbu vo výške 200 miliónov až 250 miliónov eur, ale predstavuje i celkový súhrn ročných výnosov súkromného partnera počas 30-ročnej prevádzky.

Vlaňajšia analýza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií ukázala, že verejno-súkromné partnerstvo nie je najvýhodnejším variantom pre výstavbu novej nemocnice. Výstavba štátom má byť lepšia. "Dosahuje pozitívnu čistú súčasnú hodnotu 72 miliónov eur a je tak z rozpočtového hľadiska najlepšou možnosťou riešenia dnešného akútneho stavu UNB," píše sa v analýze. Tá tiež hovorí, že všetky varianty sú lepšie, ako nerobiť nič. Odkladanie investície a čiastočná oprava by len navýšili budúce výdavky.

Nová nemocnica mala vyrásť v doterajšom areáli Nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Predpokladalo sa, že výstavba sa skončí na budúci rok.

Inzercia

Odporúčame