KOMENTÁR: Soľ zeme bez guráže

Mediálnou udalosťou dňa je, že Robert Fico označil novinárov za prasce. Od jeho spolupracovníkov vieme, že predseda vlády, vďaka ktorej sa podivne strácajú stá milióny eur, neuveriteľne lipne na vlastnom mediálnom imidži. Niet sa čo diviť. Asi každému záleží na tom, čo si o ňom ľudia myslia. Pri premiérovi je to znásobené tým, že sa blíži rozhodovanie o tom, či bude znova šéfovať spolku, kde je možné beztrestne „stratiť“ cudzie peniaze.

Aby bolo jasné, nie že by sa s ním nedalo čiastočne súhlasiť. Svoje by o tom mohli hovoriť tí, ktorých na základe krivého obvinenia „promoval“ bulvár ako zločincov. Asi málokto je spokojný s úrovňou médií. Na druhej strane, väčšinu z nich konzumujeme bez toho, aby nás to niečo stálo.

Sme ochotní platiť za surfovanie po spravodajských stránkach, ak by boli kvalitnejšie? Sme ochotní kupovať si trojnásobne drahšie noviny, ak budú oveľa kvalitnejšie? Nie, nie sme, ukazujú prieskumy. Tak potom čo sa sťažujete?, pýtajú sa zasa vydavatelia. Nehovoriac o tom, že tvrdenia o chuti po kvalitnejšej žurnalistiky sú len frázy. Kvalitnejšie články v mienkotvorných médiách nedokážu zdvihnúť čítanosť. Naopak, vydavatelia zisťujú, že keď poľavia v nárokoch na kvalitu, nemusí to oslabiť čítanosť.

Ako občasný prispievateľ a „konzultant“ Postoya mám výsadu vidieť trochu do redakčnej kuchyne. Teším sa, ako sa za posledné týždne podarilo rapídne zvýšiť počet článkov, rozšíriť okruh prispievateľov a veľmi výrazne zvýšiť čítanosť (ak to niekoho zaujíma, za posledných 30 dní navštívilo Postoy asi 25 tisíc ľudí, ktorí si pozreli 80 tisíc stránok). No ako to už býva, aj sem zavítali diskutéri, ktorí podpichujú, ironizujú, urážajú a aj klamú na adresu autorov či respondentov v textoch. Hoci to zďaleka nemožno porovnať s vulgárnosťou na najčítanejších spravodajských weboch, dokáže to dotknutých vyviesť z miery. Dôkazom je napríklad dožiadanie z polície na IP adresy, maily od právnikov, no najmä odmietnutie rozhovorov.

Pokiaľ budú ľudia pod článkom diskutovať, nič vám nepoviem, znejú opakované odpovede na žiadosť o rozhovor redaktorom Postoya. Som zástanca prísneho mazania príspevkov, ktoré sú neslušné a vulgárne alebo pri nich existuje podozrenie na porušenie zákona. No som rovnako silný odporca mazania ostatných kritických a tvrdých príspevkov. Kto ich neunesie, nemal by mať ambíciu hovoriť pred davmi. A už vôbec by nemal hovoriť o tom, ako sa nebáť ísť do sveta, ktorý nemá pochopenie pre dobro a hlásiť sa k svojim hodnotám aj za cenu pohŕdaniu, výsmechu a odmietania.

František Múčka
Autor je zástupca šéfredaktora TRENDu a spolupracovník Postoy.sk
Foto – Flickr

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo