Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2016

Mikloš: Vstup Ukrajiny do EÚ by bol impulzom pre rozvoj východného Slovenska

Vstup Ukrajiny do Európskej únie by znamenal aj obrovský rozvojový impulz pre východné Slovensko. Myslí si to bývalý slovenský minister financií Ivan Mikloš, ktorý bude šéfom poradcov novej ukrajinskej vlády.

"Bol by to asi najväčší možný rozvojový impulz. To nie je teória, ukázala to skúsenosť západoeurópskych krajín, ktoré susedili s novými členskými krajinami, ako bolo Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, keď tieto krajiny vstupovali do EÚ," uviedol dnes počas medzinárodného bezpečnostného fóra GLOBSEC 2016 v Bratislave.

Nášmu východnému susedovi môžeme podľa Mikloša pomôcť rôznym spôsobom. Napríklad tým, že vláda bude podporovať Ukrajinu v európskych inštitúciách a pri rôznych medzinárodných rokovaniach.

"Doterajší oficiálny vládny prístup bol kontroverzný. Na jednej strane sme im pomohli, napríklad reverzným tokom plynu, na druhej strane vyjadrenia premiéra Fica boli priam protiukrajinské. Na čo veľmi otvorene svojho času reagoval aj ukrajinský veľvyslanec," upozornil Mikloš.

Mikloš, ktorý bol poradcom bývalej ukrajinskej ministerky financií Natalije Jareskovej a bývalého ministra ekonomického rozvoja Aivarasa Abromavičiusa, bude spolupracovať aj s novou vládou. Bude stáť na čele skupiny pre podporu reforiem, oznámil v piatok (15.4.) nový ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.

Podľa agentúry UNIAN Hrojsman povedal, že kabinet vytvorí "jadro", ktoré predstavia na budúci týždeň. "Existuje predbežná dohoda, že to bude skupina pre podporu reforiem, ktorú bude viesť Ivan Mikloš," povedal Hrojsman poslancom ukrajinského parlamente.

Agentúra pripomenula, že Hrojsman ešte skôr ponúkol Miklošovi post ministra financií. Ten ale ponuku neprijal. "Dôvodom môjho rozhodnutia je, že v prípade prijatia tejto ponuky by som stratil slovenské občianstvo. Táto záležitosť je pre mňa rovnako citlivá ako pre ukrajinskú stranu skutočnosť, že by člen ich vlády nemal ukrajinské občianstvo," vysvetlil Mikloš.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.