Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2016

Brusel nedostatočne kontroloval deficity viacerých krajín

Európsky účtovný dvor plánuje zverejniť mimoriadne kritickú správu o kontrolách štátnych deficitov zo strany Európskej komisie.

Mimoriadna analýza prichádza k záveru, že Brusel uplatňuje pravidlá, ktoré slúžia na ochranu eura, rozporným a neprehľadným spôsobom. S odvolaním sa na časopis Spiegel o tom informovala agentúra DPA.

Audítori účtovného dvora sa pozreli na spôsob, akým EK v minulých rokoch kontrolovala rozpočtové deficity Talianska, Francúzska, Cypru, Česka, Malty a Nemecka. "Vypracovávať čoraz komplexnejšie pravidlá, a potom ich nedodržiavať, podkopáva dôveryhodnosť európskeho kontrolného mechanizmu," cituje Spiegel zo správy, ktorú má dvor zverejniť v utorok 19. apríla. Účtovný dvor mal údajne prísť aj k záveru, že EK často berie politické ohľady.

EK ani účtovný dvor sa pre agentúru DPA k informácii Spiegelu odmietli vyjadriť. Komisia však zdôraznila, že medzičasom výrazne sprísnila hospodársko-politicku koordináciu a dohľad nad rozpočtovou disciplínou členských krajín.

"Komisia uplatňuje pravidlá objektívne a k všetkým členským štátom pristupuje rovnako a pochopiteľne neignoruje rôznorodé špecifiká členských krajín," povedal hovorca. Zároveň poukázal na to, že EK v rámci konaní pri prekročení deficitu rozpočtu dáva iba odporúčania. Rozhodnutie leží výlučne na zástupcoch členských štátov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.