Nedávno nájdený starobylý byzantský chrám v Gaze zničili buldozéry

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nedávno nájdený starobylý byzantský chrám v Gaze zničili buldozéry

Pozostatky starobylého byzantského chrámu nájdeného v Gaze. Foto: gatestoneinstitute.org

Palestínska samospráva tvrdí, že na záchranu nemá finančné zdroje. Miestni kresťania sa pýtajú, či by rovnaká odpoveď bola aj pri nájdení mešity alebo synagógy.

Palestínčania zničili pozostatky starobylého byzantského chrámu nedávno nájdeného v Gaze. Protest palestínskych kresťanov si však nezískal pozornosť medzinárodného spoločenstva ani UNESCO ako organizácie OSN, ktorého úlohou je zabezpečovanie svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.

Pozostatky 1800-ročného chrámu boli nájdené na palestínskom námestí v predmestí Al-Daraj mesta Gaza. Hamas na tomto mieste plánuje vybudovať nákupné centrum. Dramatický objav starovekej pamiatky na robotníkoch nezanechal dojem, artefakty odstránili a pokračovali v práci.

Objav 1800-ročnej starobylej pamiatky na robotníkoch nezanechal dojem a pokračovali v práci. Niektorí kresťania obvinili Hamas a Palestínsku samosprávu z kopírovania ISIS. Zdieľať

Je to na neuverenie, no niekoľko cirkevných artefaktov zničili buldozéry. Vyvolalo to ostrú kritiku palestínskych kresťanov, z ktorých niektorí obvinili Hamas aj Palestínsku samosprávu z kopírovania ISIS pri búraní historických pamiatok.

Zničenie cirkevných ruín je pre palestínskych kresťanov len ďalším príkladom, ako lídri palestínskych moslimov zahladzujú kresťanskú históriu a znaky akejkoľvek kresťanskej prítomnosti na palestínskych územiach.

Sťažnosti palestínskych kresťanov odzrkadľujú horkosť, akú cítia voči svojim predstaviteľom na Západnom brehu a v Pásme Gazy. Taktiež poukazujú na silnejúci pocit marginalizácie a prenasledovania, ktorý zdieľajú mnohí kresťania žijúci pod vládou Palestínskej samosprávy a Hamasu.

Palestínski kresťania taktiež vyjadrujú sklamanie, že tento prípad, ktorý považujú za útok na svoje dedičstvo a sväté miesta, nezaujal medzinárodné spoločenstvo vrátane Vatikánu a kresťanských komunít vo svete.

Hamas tvrdí, že nemá prostriedky na udržiavanie starovekých cirkevných miest. Zakonzervovanie kresťanskej pamätihodnosti by si podľa nich vyžadovalo milióny dolárov a stovky pracovníkov v čase, keď islamské hnutie čelí finančnej kríze kvôli pokračujúcej blokáde Pásma Gazy.

Palestínska samospráva za seba hovorí, že keďže Pásmo Gazy nemá pod kontrolou, zničenie pamiatok pod ňu nespadá. Napriek tomu vedenie Palestínskej samosprávy verejne proti zničeniu nevystúpilo. Ide o rovnakú Palestínsku samosprávu, aká podporuje „intifádu“ nožmi a zrážaním autami voči Židom, ktorí „znesväcujú“ mešitu Al-Aksá v Jeruzaleme, keď pod policajnou ochranou cestujú na Chrámovú horu.

Palestínska samospráva považuje za omnoho nebezpečnejšie návštevy Židov na Chrámovej hore ako zdemolovanie významných kresťanských pamiatok v Pásme Gazy. Oficiálna palestínska spravodajská agentúra Wafa vydala správu, kde cituje palestínskych archeológov a historikov pobúrených nad zničením kresťanských pamiatok, ale samotné kroky Hamasu neodsúdila.

Ibrahim Nairouz v liste palestínskemu premiérovi: „Reagovali by ste rovnako, ak by išlo o zrúcaniny mešity alebo synagógy?“ Zdieľať

Otec Ibrahim Nairouz, jeden z lídrov kresťanskej komunity na Západnom brehu, napísal palestínskemu premiérovi Ramimu Hamdallahovi rozhorčený list sťažujúci sa na svojvoľné zaobchádzanie so zrúcaninami chrámu. Napísal: „Reagovali by ste na tento prípad rovnako, ak by išlo o zrúcaniny mešity alebo synagógy?“ Na protest proti zničeniu zrúcaním tiež oznámil, že bude bojkotovať cestu palestínskeho premiéra do Betlehema a Hebronu.

K protestu otca Nairouza sa pripojilo mnoho nahnevaných palestínskych kresťanov – aj niekoľko moslimov –, ktorí sa dištancovali od zničenia ruín.

Kresťan z mesta Nábulus na Západnom brehu Sami Khalil napísal:

„Myslím, že ticho už prerastá do schvaľovania. Otázkou je, kde sú umelci žiadajúci zachovanie kresťanského dedičstva? Kde sú hlavy cirkví v Jeruzaleme a vo svete? Kde sú biskupi? Kde je Vatikán a UNESCO? Kde sú politici, ktorí neustále len rozprávajú o národnej jednote a zachovávaní svätých miest? Alebo ide o kolektívne sprisahanie na zničenie našej existencie a histórie na Východe?“

Iný kresťan Anton Kamil Nasser to komentoval slovami: „Či už to bol chrám alebo niečo iné, toto je forma intelektuálneho terorizmu a zaostalosti.“

Zamestnanec na Univerzite Al-Quds v Jeruzaleme Abdullah Kamal povedal: „Bohužiaľ, ticho nad týmto zničením nášho dedičstva a historickej pamiatky našej krajiny sa rovná zločinu.“

Kresťanská žena z východného Jeruzalema povedala: „Hanba nám. Ak by sa niečo také našlo pod židovskou samosprávou, tá by to premenila na múzeum.“

Je to tak. Kresťanská menšina sa pod vládou Palestínskej samosprávy a Hamasu nemá dobre.

Nie je žiadnym tajomstvom, že stále viac kresťanov žijúcich na Západnom brehu a v Pásme Gazy má pocit, že sa systematicky stávajú terčom kvôli svojmu náboženstvu.

Spustošenie starobylého byzantského chrámu v Gaze je iba jedným príkladom dešpektu, s akým Palestínska samospráva a Hamas pristupujú k svojim kresťanským obyvateľom.

V inom incidente, ktorý pobúril kresťanov, palestínska polícia počas minulého týždňa zatkla prominentného kresťanského obchodníka v Betleheme, 60-ročného Raju Eliasa Freija.

Palestínska samospráva to zdôvodňuje tým, že sa údajne vyhrážal betlehemskému obchodníkovi, čo on, jeho rodina aj mnoho iných kresťanov zásadne odmietajú. Minulý víkend na betlehemskom námestí Manger niekoľko kresťanov usporiadalo protest, na ktorom žiadali Freijovo prepustenie a obvinili Palestínsku samosprávu z náboženskej diskriminácie voči nemu.

Zlá situácia palestínskych kresťanov medzinárodnú komunitu nezaujíma. Je to preto, lebo zo zničenia pamiatok sa nedá obviniť Izrael. Ak súčasná politika voči kresťanom pretrvá, príde deň, keď v Betleheme nezostanú žiadni kresťania a pútnici navštevujúci mesto si budú musieť priviesť vlastných kňazov, aby im viedli modlitby.

Khaled Abu Toameh
Autor je oceňovaný novinár, pôsobí v Jeruzaleme.

Pôvodný text: Palestinians: Erasing Christian History. Uverejnené so súhlasom Gatestone Institute, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo