Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. december 2009

ZAHRANIČIE: Sivá myš európskej diplomacie

Od svojho menovania na pozíciu šéfky európskej diplomacie má britská barónka Catherine Asthon dôvod cítiť sa vo svojom kresle ako samozvaný hosť. Média na celom svete ju spolu s prezidentom EÚ Hermanom von Rompuyim označujú za jednu z dvojice „nemastný a neslaný“. Lady Ashton má za sebou prvý híring...

Od svojho menovania na pozíciu šéfky európskej diplomacie má britská barónka Catherine Asthon dôvod cítiť sa vo svojom kresle ako samozvaný hosť. Média na celom svete ju spolu s prezidentom EÚ Hermanom von Rompuyim označujú za jednu z dvojice „nemastný a neslaný“. Lady Ashton má za sebou prvý híring v európskom parlamente. Do toho oficiálneho, ktorý sa uskutoční v polovici januára, musí bývalá komisárka pre obchod zvládnuť rýchlokurz diplomacie.

Okolo nominácie barónky z britského mesta Upholland sa medzi novinármi a politikmi šírili rôzne špekulácie. To, že na čelo Európy sa do nových funkcií nedostali predpokladané politické celebrity, niektorí vidia v tom, že osobnosti ako Angela Merkel, či Nikolas Sarkozy sa nepotrebovali dať nikým zatieniť. Ďalším dôležitým faktorom je trojnožka kritérií, akými sú politický background, geografická poloha a pohlavie. Kým v pozícii prezidenta EÚ je belgický pravičiar, v druhom najvýznamnejšom poste sa ocitla žena - ľavičiarka, pochádzajúca z tradične skeptickej Veľkej Británie. Mimochodom, koncom novembra sa v Bruseli pred budovou Rady uskutočnil protest v „oblekoch a kravatách“, kde bojovníčky za ženské práva žiadali menovanie ženy do jednej z dvoch európskych top postov.
Barónka však úplne odmieta to, že je len akýmsi zhlukom vyhovujúcich kritérií a všetkým odkazuje: „Súďte ma na základe toho čo robím a myslím, že na mňa budete hrdí.

Slušná domáca politická kariéra

Napriek prvoplánovým kritikám údajných barónkiných nulových úspechov treba povedať, že toho Catherine Ashton (53) na politickej scéne v svojej domovskej krajine stihla pomerne veľa. Skúsila si prácu na poli verejného, súkromného i dobrovoľníckeho sektoru. Začala ako riaditeľka organizácie Business in the Community, založila viacero zamestnaneckých organizácií a neskôr sa stala viceprezidentkou Národnej rady pre rodiny s jedným rodičom. Po niekoľkých postoch na ministerstvách školstva, ústavných záležitostí a spravodlivosti bola za vlády Tonyho Blaira menovaná za doživotnú členku Hornej snemovne, kedy získala aj titul barónky. V roku 2007 bola zvolená za predsedníčku Snemovne lordov, kde pod jej kompetencie spadali aj otázky rovnosti.

K téme:
Kompromis na čele EÚ Zdieľať

Európsku kariéru rozbehla Ashton postom komisárky pre obchod v roku 2008. Medzi jej úspechy z tohto obdobia sa radí zmluva o voľnom obchode s Južnou Kóreou. Patrí taktiež k predsedajúcim v oficiálnych obchodných rozhovoroch s Čínou.

Kariérny postup v Bruseli jej zrejme zabezpečila práve lobby za priechod Lisabonskej zmluvy v Hornej snemovni britského parlamentu.

Prvý híring

Ashtonovej obvinenia z diplomatickej neskúsenosti sa čiastočne potvrdili 3. decembra pri prvom dvojhodinovom kladení otázok členmi európskeho parlamentu. Podľa portálu EurActiv sa nová šéfka diplomacie vo viacerých prípadoch ospravedlňovala, že je to len jej „druhý deň“. Nedostatky chce dotiahnuť do polovice januára, kedy sa uskutoční oficiálny híring a vyslovenie (ne)dôvery Barrosovej druhej komisii. Viacero otázok poslancov súviselo s vytvorením Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS), čo je 6000-členný diplomatický zbor, ktorého existenciu zakotvuje Lisabonská zmluva. Nová šéfka diplomacie sa vyjadrila, že sa jeho zriadeniu chce v najbližšej dobe naplno venovať. EEAS však nebude jedinou oblasťou, na ktorú sa barónka bude musieť zamerať. Hneď pár dní po svojom menovaní sa má Ashton sústrediť na riešenie politickej, ekonomickej a bezpečnostnej krízy na Ukrajine. Nevyhne sa ani otázkam Iránu, Afganistanu, či rozvoja vzťahu so Spojenými štátmi. Okrem diplomatických povinností a ustavičného cestovania na jej pleciach ležia i povinnosti spojené s funkciou viceprezidentky európskej komisie. „Bude to pre ňu brutálny začiatok“, povedal pre denník Guardian Mark Leonard, riaditeľ Európskej rady pre zahraničné vzťahy.

Napriek menším zaváhaniam počas híringu a prejavom nespokojnosti Európskych konzervatívcov a reformistov za celkový dojem možno považovať pohotovosť pri náročných otázkach. „Ukázala, že má rýchly úsudok a je ochotná počúvať“, povedal po híringu hovorca pre zahraničnú politiku v skupine Zelení/EFA. „Vyzývame Lady Ashton, aby do januára konkretizovala svoje priority pre vonkajšiu službu EÚ“.

Inzercia

Peniaze od Sovietov?

V prvých dňoch svojej funkcie Ashton čelí obvineniam, že v 80. rokoch brala ako pokladníčka Kampane pre jadrové odzbrojenie (CND) peniaze od Sovietskeho zväzu. Skupina viedla kampaň proti rozmiestneniu protiraketového systému v Británii na ochranu pred Ruskom. Obvinenia, že CND „veľmi pravdepodobne prijala neidentifikovateľný obnos peňazí“ vzniesol sovietsky disident Vladimír Bukovský. Týchto dohadov sa rád chytil euroskeptický britský poslanec David Bannerman, ktorý otázku o údajnom prijímaní fondov položil barónke počas prvého híringu. Šéfka diplomacie odpovedala, že sama nariadila audit pôvodu peňazí v CND a dodala: „Dúfam, že sa ma nabudúce spýtate otázku súvisiacu so zahraničnou politikou.“

Ashtonovej hovorkyňa jednoznačne obvinenia odmietla: „(Ashton) nikdy Sovietsky zväz nenavštívila, nemá žiadne kontakty so Sovietskym zväzom a nikdy neprijala peniaze zo sovietskych zdrojov.“

Napriek tomu, že Catherine Ashton je zatiaľ pre väčšinu európskych obyvateľov neznámou, na svojom poste môže o to výraznejšie prekvapiť. „Nikdy nemôžete predpokladať, ako sa títo ľudia vyvinú, keď sa dostanú do vysokej pozície. Videli sme mnohých, ktorí vyzerali sivo a stali sa z nich veľmi farební politici,“ hovorí na margo Ashtonovej nevýraznosti bývalý izraelský veľvyslanec v Nemecku a riaditeľ európskych štúdií v izraelskej Herzliyai Avi Primor.

Faktom však zostáva, že Európa, ktorá má ambíciu stať sa superštátom znejúcim jedným hlasom, si na najvýznamnejší diplomatický post dosadila začiatočníčku v zahraničnej politike. Lepšie povedané – európsky servilnú začiatočníčku.

Mária Škvarlová
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

ROK KŇAZOV: Kňaz nie je postavený na piedestál

ROK KŇAZOV: Kňaz nie je postavený na piedestál

Je veľmi dobre postaviť otázku, čo máme a čo nemáme. Keby nebolo toho, čo dnes tak veľmi letí médiami a medzi ľuďmi – hospodárskej krízy – tak by nám bolo celkom fajn. Máme svoj štát, máme sa pomerne dobre, aspoň tak sa to donedávna hovorilo, kým neprišla tá neporiadna kríza. Máme plné obchody, kto...