Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. apríl 2016

Školské organizácie sú nespokojné s programovým vyhlásením vlády

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) spolu s partnerskými organizáciami v školstve zvolávajú na budúci utorok 19. apríla protest. Dôvodom je nespokojnosť s programovým vyhlásením vlády (PVV) v oblasti školstva, ale aj nedostatočné financovanie školstva.

Podľa predsedu školských odborárov Pavla Ondeka časť požiadaviek z deklarácie, ktorú podpísali školské organizácie ešte vo februári, nebola premietnutá do programového vyhlásenia vlády. "Tie, ktoré sú pre nás veľmi podstatné, tam nie sú. Ide hlavne o navýšenie platov pre jednotlivé kategórie zamestnancov, ktoré pôsobia v školstve," priblížil šéf školských odborárov po dnešnom rokovaní školských organizácií s tým, že v dokumente taktiež chýbajú plány pre nepedagogických zamestnancov.
      

Preto na utorok 19. apríla zvolávajú školské organizácie protest, ktorý sa začne o 14.00 h pred Úradom vlády SR v Bratislave. Odtiaľ by sa mali účastníci presunúť k budove Národnej rady SR. "Nie je to záležitosť iba OZPŠaV, ale teraz sme sa zjednotili. Čiže všetky asociácie, ktoré pôsobia v slovenskom školstve, a takisto aj Slovenská komora učiteľov," dodal Ondek.
      

Ako vyplýva z dnešného vyhlásenia, školské organizácie oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien smerujúcich k zlepšeniu školstva do programového vyhlásenia vlády. Zároveň sú však nespokojní s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, hlavne dôstojného postavenia zamestnancov v školstve. "Upozorňujeme, že vláda a jej jednotlivé politické zložky tým likvidujú potenciál možného progresu školstva, čo spôsobí ďalší odliv kvalitných zamestnancov zo školstva a nezabezpečí deklarované zatraktívnenie učiteľského povolania," uvádzajú vo vyhlásení. Školské organizácie taktiež vyzývajú vládu, aby výrazne zvýšila objem finančných prostriedkov do školstva.
      

Rezort školstva v reakcii uviedol, že akceptuje právo odborov a ostatných zástupcov školstva na vyjadrenie ich názoru. "Ministerstvo školstva sa v súčasnosti naplno sústredí na plnenie konkrétnych úloh vyplývajúcich z programového vyhlásenia vlády SR a pozýva k spolupráci všetkých, ktorí sú ochotní pomôcť pri realizácii potrebných zmien v slovenskom školstve," uviedol rezort.
      

Podľa programového vyhlásenia vlády by sa platy učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a pedagógov vo vysokom školstve mali od 1. septembra tohto roku a od 1. januára 2018 každoročne zvýšiť v priemere o šesť percent. Vláda taktiež v dokumente konštatuje, že je rozhodnutá spojiť realizáciu zásadných vnútorných zmien s pravidelným medziročným zvyšovaním verejných zdrojov do výchovy a vzdelávania tak, aby celkový objem zvýšenia za volebné obdobie dosiahol dve miliardy eur. A taktiež, aby úroveň verejných zdrojov, vkladaná ročne do školstva, na konci volebného obdobia v roku 2020 bola porovnateľná s priemerom krajín EÚ.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.