Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. december 2009

CIRKEV: Diplomatické vzťahy medzi Ruskom a Vatikánom by sa mali obnoviť

V diplomatických vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Svätou Stolicou svitá na lepšie časy. Pápež Benedikt XVI. a ruský prezident Dmitrij Medvedev sa stretli vo štvrtok 3. decembra, aby sa počas tridsiatich minút zhodli na "vybudovaní úplných diplomatických vzťahov." Agentúra ZENIT informuje, že od ...

V diplomatických vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Svätou Stolicou svitá na lepšie časy. Pápež Benedikt XVI. a ruský prezident Dmitrij Medvedev sa stretli vo štvrtok 3. decembra, aby sa počas tridsiatich minút zhodli na "vybudovaní úplných diplomatických vzťahov."

Agentúra ZENIT informuje, že od roku 1990 až doteraz obidve strany udržiavali diplomatické vzťahy len na nižšej úrovni. V blízkej budúcnosti by však v oboch krajinách mali vzniknúť klasické veľvyslanectvá. Podľa hovorkyne ruského prezidenta prvé stretnutie Medvedeva s Benediktom XVI. "preukázalo najvyššiu úroveň dialógu medzi Ruskom a Svätou Stolicou."

Podľa tlačového komuniké si najvyšší predstavitelia Ruska a Katolíckej Cirkvi vymenili názory na medzinárodnú a politickú situáciu vo svetle encykliky Caritas in Veritate a diskutovali o súčasných výzvach v oblasti bezpečnosti a mieru.
Dmitrij Medvedev daroval pápežovi obraz Katedrály svätého Bazila na Červenom námestí a 22 dielov Pravoslávnej encyklopédie. "Nebudem vedieť, ako ich čítať," zažartoval Svätý Otec. "Niekto vám pomôže," odpovedal Medvedev. Tak to zaznamenala Catholic News Agency. Benedikt XVI. venoval hlave Ruskej federácie zlatú medailu a prvú kópiu ruského prekladu jeho poslednej encykliky Caritas in Veritate.

Ratzinger alebo Zoghby?
Bloger Eric Sammons sa pri tejto príležitosti zamyslel nad zbližovaním katolicizmu a pravoslávia, ktoré môže mať podobu buď takzvanej "Zoghbyho iniciatívy" alebo "Ratzingerovho návrhu". "Zoghbyho iniciatíva" je pomenovaná podľa melkitskom katolíckom arcibiskupovi Eliasovi Zoghbym, ktorý navrhol spoločenstvo medzi Melchitskou katolíckou cirkvou a Antiochijskou pravoslávnou cirkvou. Signatári tejto iniciatívy prehlásili, že veria všetkému, čo učí východné pravoslávie a že sú v spoločenstve s rímskym biskupom ako prvým medzi biskupmi. Podľa Sammonsa sa však táto výzva nestretla s úspechom ani v Antiochii, ani v Ríme, hoci našla široký ohlas.

K téme:
Benedikt XVI. sa stretol s ruským prezidentom Zdieľať

"Ratzingerov návrh" vychádza z prednášky v roku 1976, ktorú podal terajší pápež Benedikt XVI. ešte ako profesor teológie. "Rím nesmie vyžadovať viac od Východu s ohľadom na doktrínu pápežovho primátu, ktorá bola formulovaná a žitá v prvom tisícročí. Keď patriarcha Athenagoras pri pápežovej návšteve Phanaru 25. júla 1967 označil pápeža ako následníka svätého Petra, ako najváženejšieho spomedzi nás, ako toho, ktorý nás predbieha v láske, tento veľký cirkevný vodca vyjadril základný obsah doktríny pápežovho primátu, ako bola známa v prvom tisícročí. Rím nesmie žiadať viac."
Profesor Ratzinger vtedy naznačil, že zjednotenie sa môže uskutočniť, ak Východ nebude považovať vývin katolicizmu v druhom tisícročí za heretický a bude Katolícku cirkev považovať za legitímnu a ortodoxnú. Na druhej strane Západ rovnako bude považovať Východnú cirkev za ortodoxnú a legitímnu v podobe, ktorú vždy mala.

Vzťahy medzi Pravoslávnou a Katolíckou cirkvou sú čoraz lepšie. Ako uvádza webstránka
CatholicCulture, moskovský patriarchát publikoval Benediktovu knihu Európa - duchovná vlasť s úvodom napísaným arcibiskupom Hiliarionom, ktorý je zodpovedný za ekumenické vzťahy v rámci Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Podľa zahraničných zdrojov
Matúš Demko
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Inzercia

Odporúčame

ZAMYSLENIE: Advent náš každoročný

ZAMYSLENIE: Advent náš každoročný

Počuli sme už slovo advent? Ak áno, čo znamená? Ak poznáme jeho význam, vieme ho "zvýznamniť" - uskutočniť? Hádam neprejde rok - či presnejšie každoročné adventné obdobie - počas ktorého by cirkevní predstavitelia neapelovali na veriacich, aby sa počas adventu viacej pripravovali na duchovnú ako mat...

CIRKEV: Mexický kardinál: Homosexuáli sa nedostanú do neba

CIRKEV: Mexický kardinál: Homosexuáli sa nedostanú do neba

Kardinál Javier Lozano Barragán vyhlásil, že homosexuáli a transsexuáli sa nikdy nedostanú do neba. Ostré slová bývalého vatikánskeho „ministra zdravotníctva“ vyvolali búrlivé reakcie homosexuálnych združení, médií aj samotnej Svätej stolice. „Transsexuáli a homosexuáli nikdy nevstúpia do krá...