Čo sa deje v KDH

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo sa deje v KDH

Primátor Levoče a kandidát na predsedu KDH Milan Majerský.

Rozhodol som sa, chcem vrátiť KDH do prvej ligy, povedal pre Postoj Milan Majerský.

KDH bude mať 11. júna snem, viacerí dôležití hráči v strane volajú po oživení a reštarte, problém je, že nikto veľmi nevie, ako na to. A aby toho nebolo málo, strana je nielen vnútorne rozdelená, personálne oslabená, ale aj mimoriadne zadlžená, dlhy nepokryjú ani dotácie od štátu za volebný výsledok. Tvrdí to aspoň jeden z vysokopostavených funkcionárov hnutia.

Podľa informácií z prostredia KDH musela strana prepustiť takmer všetkých svojich zamestnancov, sekretariát sa scvrkol na pár osôb, ktoré spočítate na jednej ruke, nebyť europoslancov a pár primátorov, strana nemá politikov, ktorí dokážu niekoho zamestnať.

Ešte horšie je však vnútorné rozdelenie KDH. Pár stoviek hlasov, ktoré delili KDH od vstupu do parlamentu, ukázalo hlboké rozpory vnútri strany. Väčšina krajských funkcionárov za stav viní osobne Jána Figeľa a ľudskoprávnych a pro-life aktivistov. Vzhľadom na počet získaných krúžkov znie takéto vysvetlenie trochu krkolomne, výhodou „starej gardy“ je istá jednota v ich radoch. Otázka je, či táto jednota reprezentuje len ich a blízke zázemie, alebo aj širšie zastúpenie v strane.

Najväčším problémom bývalých poslancov kritických k Figeľovi je, že nemajú nikoho, koho by navrhli za lídra a budúceho predsedu strany. A to doslova. Nikoho. A je to ešte horšie, pretože Figeľovi kritici nemajú ani kandidátov na podpredsedov. Sami sa cítia volebnými výsledkami a počtom krúžkov oslabení, ľudia, ktorí zo západu krajiny ako-tak uspeli vo voľbách, boli práve pro-life a prorodinní aktivisti, ktorých táto skupina kritizuje.

Omnoho lepšie na tom nie sú ani „Figeľovi dediči“, ak tak možno nazvať rodiacu sa koalíciu osôb, ktoré by chceli ovládnuť stranu na júnovom sneme. Ovládnuť je, pravdaže, vzhľadom na stav strany trochu trúfalé slovo. Pretože nový predseda a jeho (pravdepodobne) traja podpredsedovia budú musieť splácať dlhy, živiť sa príjmami mimo strany a pred voličmi sa tváriť, že sa nič nedeje a strana patrí späť do parlamentu.

Ako o kandidátovi na predsedu sa dlho hovorilo najmä o Milanovi Majerskom, 45-ročnom primátorovi Levoče. Majerský však dlho váhal, keď sa ho pokúsila navrhnúť dvojica členov Rady KDH, tak to dokonca odmietol, keďže mu prekážal spôsob. Jeho meno následne spomínal aj Ján Figeľ a ďalší, Majerský však stále mlčal. Podľa informácií Postoja sa rozhodol až tento týždeň a svoje rozhodnutie nám telefonicky potvrdil: „Rozhodol som sa, chcem vrátiť KDH do prvej ligy, rozhodnú o tom ale až delegáti na sneme hnutia,“ povedal pre Postoj.

V KDH je tradíciou, že kandidát na predsedu predstaví aj svojich kandidátov na podpredsedov, vystúpia spolu ako tím. Nateraz je zrejmé, že v Majerského tíme bude Renáta Ocilková, nová tvár strany z posledných volieb a v počte krúžkov jedna z najúspešnejších kandidátov KDH, ktorá pracovala pre Konferenciu biskupov Slovenska. Ocilková svoje rozhodnutie pre Postoj tiež potvrdila.

Problém je, že nikto ďalší – otvorene povedané – nemá záujem. Na otázku, či chce Majerský zavolať do vedenia strany aj niekoho z bývalých podpredsedov, odpovedal futbalovým príkladom, že „hráči na ihrisku už nevládzu, pričom na lavičke máme silný tím.“ Hráčov z ihriska chce však presunúť „na tribúnu,“ nie na lavičku, aj keď na tribúne by mali mať „VIP miesta“.

Problém tiež je, že Majerskému sa medzi bývalými podpredsedami zle vyberá. Niektorých nechce preto, že chce v strane – ako hovorí – „vyvetrať“ a iní vo voľbách prepadli (napríklad podpredsedníčka Miroslava Szitová či Pavol Zajac, momentálne poverený vedením strany) alebo si už našli inú prácu (Miloš Moravčík je poradcom štátneho tajomníka za Most-Híd Ivana Švejnu na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny). Tandem Majerský-Ocilková musí hľadať inde.

Majerský má, pochopiteľne, aj svojich kritikov. Tí tvrdia, že hoci bol niekoľko rokov členom Rady KDH, v podstate nevystupoval a nie je im známa žiadna jeho predstava o strane a politike. Rešpektujú ho ako starostu, ale celoštátna politika je predsa len – tvrdia – iná vec. Podčiarkujú to aj tým, že predseda strany nemôže byť súčasne aj primátorom mesta na východe krajiny. Práve spojenie týchto dvoch funkcií asi spôsobilo, prečo Majerský tak dlho váhal s potvrdením kandidatúry. Pre Postoj povedal, že chce zostať primátorom Levoče aj naďalej, problém v tom nevidí. Napríklad aj preto, že predsedovia strán zastávajú aj náročnejšie funkcie, než je vedenie menšieho slovenského mesta.

Na otázku, ako si predstavuje budúcnosť KDH, pre Postoj povedal, že hnutie „malo v programe silné témy, slabý bol spôsob, ako sme ich prezentovali“, chcel by teda zmeniť „spôsob komunikácie“. KDH má byť naďalej „národne, kresťansky a sociálne orientované“. Bližšie o svojej predstave a programe nechcel hovoriť. Predpokladá sa, že ho predstaví na budúci týždeň na oficiálnej tlačovke.  

V jednej veci sa však zhodli všetci oslovení: Kandidatúru Alojza Hlinu na predsedu strany tí diplomatickejší „nepovažujú za dobrý nápad“, tí otvorenejší priamo za „nezmysel“.

V KDH sa toho zmenilo veľa. Tak trochu to potvrdzuje aj porovnávanie s KDU-ČSL, ktorá sa po vypadnutí z parlamentnej politiky napokon do snemovne aj vlády s neznámym predsedom vrátila. KDH sa pritom vždy voči KDU-ČSL istým spôsobom vymedzovala, už tým, že „K“ v názve brala vážne, a namiesto taktizovania v kuloároch uprednostňovalo KDH odvážnejšiu a najmä suverénnu politiku. Pravdaže, aj to sa časom menilo a KDH sa k mnohým otázkam prestávalo vyjadrovať.

Ak sa teraz pre niektorých už aj KDU-ČSL stáva pozitívnym príkladom, hovorí to viac, než sa zdá.

Foto: facebook M. Majerský

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo