Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. apríl 2016

Europoslanci odobrili milióny pre krajiny EÚ zasiahnuté utečeneckou krízou

Európsky parlament (EP) dnes odobril vyčlenenie 100 miliónov eur na núdzovú pomoc pre utečencov v krajinách EÚ a dva milióny eur pre nových zamestnancov Európskeho centra boja proti terorizmu (ECTC), ktoré vzniklo v rámci Europolu.

Uvedené sumy bude možné vyčleniť, lebo europoslanci v zrýchlenom legislatívnom konaní z dôvodu naliehavosti schválili návrh prvého opravného rozpočtu na tento rok.
      

Portugalský poslanec a spravodajca opravného rozpočtu José Manuel Fernandes privítal návrh, aby sa z rozpočtu EÚ mohla poskytovať núdzová pomoc aj krajinám únie s cieľom riešiť humanitárne dôsledky utečeneckej krízy. Opravný rozpočet odobrilo 584 poslancov, 64 bolo proti a 33 sa zdržalo hlasovania.
      

Humanitárna pomoc vo výške 100 miliónov eur je reakciou na súčasný prílev utečencov a migrantov do EÚ a predstavuje prvú časť nového nástroja núdzovej pomoci v celkovom objeme 700 miliónov eur, ktorý 2. marca navrhla Európska komisia. Financie bude možné využiť na potravinovú pomoc, neodkladnú zdravotnú starostlivosť, prístrešia, vodu, sanitárne a hygienické zariadenia, ochranu a vzdelávanie.
      

V súvislosti v nedávnymi teroristickými útokmi by malo dôjsť k personálnemu posilneniu Európskeho centra boja proti terorizmu (ECTC), ktoré bolo zriadené 1. januára 2016 v rámci Europolu a malo by sa stať centrálnym orgánom boja proti terorizmu v EÚ. Poslanci v rámci opravného rozpočtu za týmto účelom schválili vyčlenenie dvoch miliónov eur.
      

Europoslanci zároveň ocenili, že prostriedky na pomoc utečencom v EÚ nebudú vyňaté z rozpočtu pre existujúce programy humanitárnej pomoci za hranicami EÚ. Namiesto toho budú financované z rozpočtu Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF).
      

Zákonodarný zbor EÚ však zároveň zdôraznil, že prednostne vyčlenená suma 100 miliónov eur musí byť v budúcnosti doplnená do rozpočtu fondu AMIF, ktorý by mal okrem iného financovať relokáciu žiadateľov o azyl v rámci EÚ.

Inzercia

Odporúčame

Premiér: Programové vyhlásenie vlády kladie dôraz na štyri prierezové politiky

Premiér: Programové vyhlásenie vlády kladie dôraz na štyri prierezové politiky

Programové vyhlásenie vlády (PVV), ktorého návrh dnes schválil vládny kabinet, kladie dôraz na 4 prierezové politiky, ktorými bude boj s nezamestnanosťou, oblasť prekonávania regionálnych rozdielov, zužovanie priestoru na korupciu a tzv. politika funkčného štátu. Uviedol to vo vyhlásení po dnešnom rokovaní vlády jej predseda Robert Fico (Smer-SD). Oznámil zároveň, že o návrhu PVV začne Národná rada SR rokovať 18. apríla od 13. hodiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.