Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. apríl 2016

V prípade nákupu CT prístroja zrušila GP obvinenie všetkým osobám

Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie všetkým obvineným v prípade známom ako „piešťanský CT prístroj", nakoľko bol porušený zákon v ich neprospech. TASR informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

V trestnej veci obvinení prostredníctvom právnych zástupcov využili právo na podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti uznesenia vyšetrovateľky o vznesení obvinenia, ako i uznesenia prokurátora o zamietnutí sťažností.
      

„Po preskúmaní príslušného spisového materiálu dospel prvý námestník generálneho prokurátora k záveru, že napadnutými uzneseniami bol porušený zákon v neprospech obvinených a preto rozhodol o zrušení napadnutých uznesení. Všetkým obvineným bolo zrušené obvinenie, nakoľko zistené pochybenia sa vzťahujú aj na ostatných obvinených vzhľadom na zásadu axcesority účastníkov. Jedným z hlavných pochybení je nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody a to vzhľadom na nepoužiteľnosť znaleckého posudku,“ informovala Predajňová.
      

Podľa GP SR bude vecou ďalšieho konania, aby sa vyšetrovateľka a prokurátor zodpovedne a v intenciách príslušných ustanovení Trestného poriadku vyrovnali so všetkými relevantnými tvrdeniami obvinených.
      

„Uvedené rozhodnutie však nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vyčítal, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“ upozornila Predajňová.
      

Na základe medializovaných informácií vydal dňa 3. novembra 2014 generálny prokurátor Jaromír Čižnár pokyn, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali okolnosti kúpy CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Za týmto účelom Generálna prokuratúra SR vydala 5. novembra 2014 písomný pokyn Krajskej prokuratúre v Trnave.
      

Následne vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru SR po zadovážení dôkazov začal 10. februára 2015 trestné stíhanie pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.
      

Na základe výsledkov dokazovania po začatí trestného stíhania vyšetrovateľ PZ dňa 10. septembra 2015 vzniesol obvinenie ôsmim osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.

 

Inzercia

Odporúčame

Premiér: Programové vyhlásenie vlády kladie dôraz na štyri prierezové politiky

Premiér: Programové vyhlásenie vlády kladie dôraz na štyri prierezové politiky

Programové vyhlásenie vlády (PVV), ktorého návrh dnes schválil vládny kabinet, kladie dôraz na 4 prierezové politiky, ktorými bude boj s nezamestnanosťou, oblasť prekonávania regionálnych rozdielov, zužovanie priestoru na korupciu a tzv. politika funkčného štátu. Uviedol to vo vyhlásení po dnešnom rokovaní vlády jej predseda Robert Fico (Smer-SD). Oznámil zároveň, že o návrhu PVV začne Národná rada SR rokovať 18. apríla od 13. hodiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.