Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. apríl 2016

EÚ vlani venovala 68 miliárd eur na rozvojovú pomoc

Európska únia a jej členské štáty si v roku 2015 udržali pozíciu najštedrejšieho svetového poskytovateľa pomoci. Uviedla to dnes Európska komisia (EK) s odkazom na najnovšie dostupné údaje Eurobarometra.

EÚ poskytla viac než polovicu celkovej oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA), ktorú minulý rok oznámili členovia Výboru pre rozvojovú pomoc Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD/DAC).
      

Predbežné čísla ukazujú, že kolektívna oficiálna rozvojová pomoc, ktorú poskytla EÚ (jej inštitúcie a členské štáty), sa v roku 2015 zvýšila na 68 miliárd eur, čo je nárast o 15 percent v porovnaní s 59 miliardami eur v roku 2014. Táto pomoc rástla už tretí rok za sebou, pričom k dnešnému dňu dosiahla zatiaľ najvyššiu zaznamenanú úroveň.
      

Kolektívna oficiálna rozvojová pomoc EÚ v roku 2015 predstavovala 0,47 percenta jej hrubého národného dôchodku (HND), čo predstavuje zvýšenie o 0,43 percenta oproti roku 2014.
      

"V roku 2015 EÚ a jej členské štáty čelili bezprecedentnej migračnej kríze a aj napriek tomu dokázali zvýšiť podporu utečencom, ako aj pomoc rozvojovým krajinám," uviedol eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica.
      

V súvislosti s pokračujúcou utečeneckou krízou údaje OECD za tento rok po prvýkrát uvádzajú aj náklady, ktoré jednotliví členovia Výboru pre rozvojovú pomoc OECD  vyčlenili na utečencov a vykázali ako oficiálnu rozvojovú pomoc.
      

Z údajov OECD vyplýva významný nárast oznamovania týchto nákladov medzi členskými štátmi EÚ. Celkový nárast oficiálnej rozvojovej pomoci EÚ (8,9 miliárd eur) bol však vyšší než nárast nákladov na utečencov (5,3 miliardy eur), čo znamená, že EÚ v roku 2015 zvýšila podporu utečencom, ako aj pomoc rozvojovým krajinám.
      

V roku 2015 referenčnú hodnotu 0,7 percenta rozvojovej pomoci voči hrubému národnému produktu (HND) prekročilo päť členských štátov EÚ: Švédsko, Luxembursko, Dánsko, Holandsko a Spojené kráľovstvo. Celkovo 21 členských štátov zvýšilo oficiálnu rozvojovú pomoc v nominálnom vyjadrení o 9,8 miliárd eur, zatiaľ čo zníženie v šiestich členských štátoch predstavovalo 0,3 miliardy eur.
 

Inzercia

Odporúčame

Slováci vyzvú Rusov, Meszároš: "Ešte ťažší súper než Fínsko"

Slováci vyzvú Rusov, Meszároš: "Ešte ťažší súper než Fínsko"

Slovenskí hokejoví reprezentanti odohrajú v rámci prípravy na MS dva zápasy proti usporiadateľovi šampionátu Rusku. Čerstvé skúsenosti s ruským hokejom má obranca Andrej Meszároš, ktorý v tomto ročníku pôsobil v Sibire Novosibirsk a niekoľko úspešných sezón odohral v KHL aj Dominik Graňák. Obaja vedia, že ruský tím má aj pri absencii najväčších hviezd veľkú silu.

Spôsob výplaty dôchodkov z 2. piliera sa má upraviť

Spôsob výplaty dôchodkov z 2. piliera sa má upraviť

Nová vláda strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť chce adresnejšie sociálne opatrenia, úpravu valorizácie dôchodkov, ale aj zmeny pri výplate dôchodkov z druhého piliera. Zaviazala sa k tomu v programovom vyhlásení, ktoré dnes schválil kabinet.

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.