Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. apríl 2023, 18:33

Erdogan podpísal rozhodnutie tureckého parlamentu schváliť vstup Fínska do NATO

Prezidentovým podpisom sa končí vlečúca sa ratifikácia členstva Fínska v Aliancii, na ktorú sa čakalo od minulého leta.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísal rozhodnutie tureckého parlamentu ratifikovať členstvo Fínska v NATO. Informovali o tom v sobotu viaceré turecké médiá s tým, že konečné rozhodnutie prezidenta bolo uverejnené v tureckom úradnom vestníku.

Prezidentovým podpisom sa končí vlečúca sa ratifikácia členstva Fínska v Severoatlantickej aliancii, na ktorú sa čakalo od minulého leta.

Podľa tureckých zákonov mal Erdogan na podpis ratifikácie až 15 dní – takmer tak dlho čakal v roku 2020 s podpisom ratifikácie prijatia do NATO v prípade Severného Macedónska.

Turecký parlament hlasoval za ratifikáciu protokolu o vstupe Fínska do NATO vo štvrtok neskoro večer. Turecko bolo poslednou z 30 krajín Aliancie, maďarský parlament tak urobil minulý týždeň.

Turecko však ešte musí ratifikačné dokumenty doručiť do Washingtonu, kde je uložený originál zmluvy o NATO z roku 1947. Keď budú tieto dokumenty v úschove ministerstva zahraničných vecí USA, Fínsko sa stane členským štátom NATO.

Fínsky spravodajský server Yle v sobotu napísal, že záverečné formality zahŕňajú aj pozvanie od generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, na ktorého základe zástupca Fínska – s najväčšou pravdepodobnosťou minister zahraničných vecí Pekka Haavisto – odcestuje do Washingtonu, aby podpísal príslušné dokumenty.

Haavisto v piatok pre fínsky bulvárny denník Ilta-Sanomat povedal, že ukončenie celej procedúry očakáva v priebehu niekoľkých dní a že Fínsko by sa oficiálne malo stať členom Aliancie na budúci týždeň.

Inzercia

Uviedol, že Maďarsko malo podľa jeho informácií doručiť ratifikačný dokument do Washingtonu v piatok ráno miestneho času.

V sobotu, počas vrcholiacej kampane pred nedeľnými parlamentnými voľbami vo Fínsku, Haavisto pre Yle povedal, že pozvanie od Stoltenberga očakáva v pondelok alebo v utorok.

Fínsky minister obrany Antti Kaikkonen v sobotu v statuse na Twitteri napísal, že ak všetko pôjde dobre, „Fínsko oslávi Veľkú noc ako nový člen NATO“.

Turecko zatiaľ neuviedlo, kedy plánuje ratifikovať žiadosť Švédska o členstvo v NATO, ktorá bola podaná v rovnakom čase ako žiadosť Fínska – v máji minulého roka.

Rozhodnutie o žiadosti Švédska zrejme nepadne pred voľbami v Turecku, ktoré sa uskutočnia v polovici mája, dodal server Yle.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Výstraha pred búrkami na celom území Slovenska naďalej trvá, do sobotňajšieho večera je vyhlásený jej najnižší stupeň. Na juhu stredného Slovenska pretrváva výstraha pred povodňami. "Búrky môžu sprevádzať lejaky, nárazy vetra i krupobitie," upozorňujú meteorológovia. (tasr)

pred 5 hodinami

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • Sobotné dialógy (RTVS): Marián Viskupič (SaS), Ladislav Kamenický (Smer)
  • V politike (TA3): Roman Mikulec (OĽaNO a priatelia), Matúš Šutaj Eštok (Hlas)
  • O 5 minút 12 (RTVS): Boris Kollár (Sme rodina), Peter Pellegrini (Hlas)
  • Na telo (Markíza): Richard Sulík (SaS), Denisa Saková (Hlas)
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.