Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. apríl 2023, 09:53

Trumpa obžaloba šokovala, je pripravený bojovať, hovoria jeho právnici

Bývalého prezidenta v utorok zadržia, odoberú mu odtlačky prstov a odfotia v budove súdu v Manhattane predtým, ako predstúpi pred sudcu.

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel v piatok do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení. Píše o tom agentúra AFP, informuje TASR.

Trump (76), ktorý dúfa v opätovné zvolenie v roku 2024, v reakcii na rozhodnutie veľkej poroty v New Yorku slovne útočil na prokurátorov i sudcu, ktorý by podľa očakávaní mal viesť pojednávanie.

Trumpa v utorok 4. apríla popoludní zadržia, odoberú mu odtlačky prstov a odfotia v budove súdu v Manhattane predtým, ako predstúpi pred sudcu ako vôbec prvý exprezident USA čeliaci obvineniam z trestného činu. Nebude však v putách, bude ho chrániť Tajná služba USA a takmer s určitosťou ho ešte v ten deň prepustia, uviedla agentúra AP.

„Prezidentovi nenasadia putá,“ povedal jeden z jeho právnikov Joe Tacopina. Prokuratúra podľa neho nedovolí, aby sa z celej veci stal „cirkus“. Trump na súde uvedie, že je nevinný, pričom žiadnu dohodu o priznaní viny by neprijal, pretože sa nedopustil trestného činu, dodal Tacopino s tým, že exprezidenta žaloba najskôr „šokovala“, no teraz je pripravený bojovať.

Veľká porota obvinila Trumpa v súvislosti s úplatkom, ktorý dostala pornoherečka Stormy Danielsová, aby pred voľbami v roku 2016 mlčala o údajnom pomere s ním, ktorý exprezident popiera.

Inzercia

Podrobnosti obžaloby zatiaľ nezverejnili a nie je jasné, či sa tak stane v utorok. Televízia CNN uviedla, že žaloba obsahuje vyše 30 bodov súvisiacich s obchodnými podvodmi. Podľa zdrojov AP je medzi nimi aj najmenej jedno obvinenie zo zločinu.

Prípadný proces by sa podľa právnych expertov začal najskôr o viac ako rok, čo znamená, že by sa mohol konať počas kampane pred prezidentskými voľbami alebo po nej.

Trump akékoľvek previnenie odmieta a príslušného prokurátora obvinil z „honu na bosorky“ s cieľom zmariť jeho snahu znova sa dostať do Bieleho domu. O svojom zadržaní a obžalovaní hovoril už vopred s varovaním pred „možnou smrťou a deštrukciou“ v krajine.

Vyzval tiež na protesty a oznámil, že za 24 hodín od oznámenia o žalobe vyzbieral štyri milióny dolárov na predvolebnú kampaň.

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Zo Slovenska sa od februára do apríla nelegálne vyviezli lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur. Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny. Informoval o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv. (tasr)

pred hodinou

Miera pôrodnosti v Japonsku klesla vlani už siedmy rok po sebe a dosiahla nové minimum. Priemerný počet detí narodených na jednu ženu bol vlani 1,2565. Demografickú krízu prehĺbila pandémia koronavírusu a k nízkej miere pôrodnosti prispieva aj menší počet uzatváraných manželstiev. (tasr)

pred 2 hodinami

Exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) vyzval ministra financií Michala Horvátha, aby vyčlenil dodatočné peniaze na učebnice. Rezort podľa neho prispel výrazne menšiu sumu ako v predchádzajúcich rokoch. Šéf rezortu školstva Daniel Bútora uviedol, že suma sa ešte môže zmeniť, no garantovať to zatiaľ nevie. Pripustil, že v minulosti išlo na učebnice viac peňazí. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.