Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2023, 19:48

Krajiny Bukureštskej deviatky chcú zvýšenú prítomnosť USA v regióne

Šéf rumunskej diplomacie vyzval aj na posilnenie vzdušnej obrany, raketových schopností a viac prieskumných a spravodajských prostriedkov na východnom krídle NATO.

Krajiny východného krídla NATO združené v tzv. Bukureštskej deviatke (B9) vyzvali na zvýšenie prítomnosti americkej armády v regióne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Ministri zahraničných vecí krajín združených v B9 sa stretli v poľskom meste Lodž.

"Musíme pracovať na zvýšení prítomnosti Spojených štátov v zmysle (počtu) vojakov a vybavenia v našom región, na východnom krídle," uviedol rumunský minister zahraničných vecí Bogdan Aurescu po stretnutí.

Šéfovia diplomacií Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska tiež opätovne vyzvali na posilnenie obranných schopností regiónu ležiaceho na hraniciach Ukrajiny.

"Ak je naša obrana silná, tak potom sme schopní silného odstrašovania, čo sa týka ruského destabilizujúceho a asertívneho správania... To je jediná reč, ktorej Rusko rozumie," uviedol Aurescu.

Vyzval tiež na posilnenie vzdušnej obrany, raketových schopností a viac prieskumných a spravodajských prostriedkov na východnom krídle NATO.

Krajiny B9 sa tiež zaviazali, že budú ďalej podporovať Ukrajinu v boji proti ruskej invázií. "Krajiny B9 sú v tomto smere lídrami a to aj v zmysle mobilizácie spojencov k odvážnejšiemu konaniu, ako tomu bolo v prípade presunu stíhačiek MiG-29 alebo tankov (na Ukrajinu)," uviedol poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau.

"Všetci podporujeme vstup Ukrajiny do NATO," uviedol Aurescu s tým, že "prioritou je v súčasnosti podporovať Ukrajinu, aby vyhrala túto vojnu".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v 1. štvrťroku tohto roka dosiahla 1327 eur, medziročne sa tak zvýšila o 9,5 percenta alebo 115 eur. Napriek tomu však rast platov nestačil pokryť vysokú infláciu a reálne tak medziročne klesli o 4,9 percenta. (tasr)

pred hodinou

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred 3 hodinami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 4 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.