Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Dnes treba vedieť
31. marec 2023, 13:30

Vzdelávacia reforma

Vybrali štyridsať škôl, ktoré začnú učiť po novom. Pozrite si, ktoré to sú

Vybrali štyridsať škôl, ktoré začnú učiť po novom. Pozrite si, ktoré to sú

Minister školstva Ján Horecký. Foto - Marka Zacková

Pilotné školy získajú metodické a didaktické usmernenie pri tvorbe svojich školských vzdelávacích programov, mentoring a ďalšie vzdelávania pre učiteľov.

Ministerstvo školstva zverejnilo zoznam základných škôl, ktoré budú medzi prvými zavádzať nový štátny vzdelávací program od septembra tohto roka. Do pilotného overovania sa prihlásilo 109 základných škôl, z nich expertný tím vybral pilotnú skupinu 40 škôl. Pre vysoký záujem sa rezort rozhodol v prvom roku zavádzania zapojiť vyšší počet základných škôl, ako sa pôvodne plánovalo.

Expertný tím, v ktorom bolo zastúpené ministerstvo školstva a Národný inštitút vzdelávania a mládeže, vybral zoznam škôl, ktoré budú od nasledujúceho školského roka učiť žiakov podľa nového štátneho vzdelávacieho programu.

„Pôvodný cieľ bol nájsť 30 základných škôl, pre vysoký počet kvalitných prihlášok a motivovaných škôl sme sa rozhodli skupinu rozšíriť. Bolo to skutočne náročné rozhodovanie a s tímom sme strávili viacero hodín, aby sme zohľadnili všetky kritériá a vybrali skutočne reprezentatívnu skupinu škôl,“ povedal minister školstva Ján Horecký. 

Pilotné školy budú môcť využiť úzku spoluprácu s tímom odborníkov z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže a regionálnych centier podpory učiteľov. Získajú metodické a didaktické usmernenie pri tvorbe svojich školských vzdelávacích programov, mentoring a ďalšie vzdelávania pre pedagogických zamestnancov a manažment školy. „V priebehu apríla pripravujeme širšie stretnutia s vedením vybraných 40 škôl,“ priblížila Denisa Šukolová z národného inštitútu.

Celý zoznam vybraných škôl nájdete tu.

Cieľom nového kurikula základného vzdelávania je zabezpečiť kvalitné vzdelanie pre všetkých žiakov. Aj preto sa pri výbere základných škôl kládol vysoký dôraz na rôznorodosť pilotnej skupiny, rovnomerné zastúpenie všetkých krajov a v rámci nich rozloženie do viacerých okresov.

Inzercia

Podľa možností krajov sa prihliadalo aj na zastúpenie z miest a menších obcí. Dôležitou podmienkou bolo, aby pri zavádzaní nového štátneho vzdelávacieho programu boli zastúpené aj neplnoorganizované školy, aktuálne tvoria štvrtinu vybraných. V zozname sú aj tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, tri s vyšším zastúpením žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ďalším z kritérií bola aj účasť súkromných a cirkevných škôl.

Čítajte tiež

Autori kurikulárnych zmien budú priebežne vyhodnocovať skúsenosti, ktoré prinesie prax v procese postupného zavádzania nového obsahu a foriem základného vzdelávania.

Ďalšia registrácia základných škôl, ktorá bude mapovať záujem o vstup do postupného zavádzania štátneho vzdelávacieho programu v školskom roku 2024/2025, bude otvorená na jeseň. Ministerstvo očakáva, že do postupného zavádzania vstúpi najmenej ďalších 100 škôl.

V roku 2025 by mala byť zapojená už tretina základných škôl na Slovensku. Celoplošne bude nový štátny vzdelávací program zavedený na všetkých školách od školského roka 2026/2027.

Dnes treba vedieť

teraz

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhuje uznať Jána Slotu vinným a uložiť mu trest odňatia slobody za obidva žalované skutky. Za každý v trvaní päť rokov. Znamená to, že celkovo by si mal odsedieť desať rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok vyhlási súd v piatok o 13.30 h. (tasr)

pred 28 minútami

Slovensko a Nemecko uzavreli darovaciu zmluvu na dva systémy protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu Mantis. Podpísalo ju ministerstvo obrany. Prvý z týchto systémov dodajú v rozsahu niekoľkých týždňov, spresnenie termínu dodávok je predmetom rokovaní s nemeckou stranou. (tasr)

pred 53 minútami

Tri generácie jednej rodiny — starý otec, otec a vnuk — zahynuli v dôsledku ruského ostreľovania na východe Ukrajiny, uviedla vo štvrtok tamojšia polícia. K obetiam na životoch podľa nej došlo v meste Ukrajinsk v Doneckej oblasti. „Ruskí vojaci ostreľovali rezidenčnú oblasť delostrelectvom. Zahynul štvorročný chlapec, jeho otec i starý otec,“ spresnila polícia s tým, že zranenia utrpeli štyri ďalšie deti vo veku od troch do 13 rokov a jeden dospelý. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.