Lukašenko súhlasí s Putinom
V Bielorusku môžu byť umiestnené ruské strategické jadrové zbrane

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto TASR/AP
Bielohurský prezident vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na ich umiestnenie. Dodal, že Minsk a Moskvu nič nezastaví pri ochrane oboch krajín a ich obyvateľov.
"Ruský prezident Vladimir Putin a ja sa rozhodneme, a ak to bude nutné, umiestnime tu strategické zbrane," povedal Lukašenko v prejave o stave krajiny odvysielanom bieloruskou televíziou.
Lukašenko v piatkovom prejave tiež vyzval na "prímerie na Ukrajine" a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou "bez kladenia podmienok".
Šéf Kremľa Putin počas uplynulého víkendu oznámil plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska. Piatkové Lukašenkovo vyhlásenie však predstavuje ešte väčšiu hrozbu, keďže by podľa neho mohli byť v Bielorusku umiestnené rakety dlhého dolety.
Lukašenko obviňuje západné krajiny
„Na Ukrajine vypukla rozsiahla vojna, ktorá je dôsledkom snáh Spojených štátov a ich satelitných krajín... a na obzore je pritom tretia svetová vojna, pri ktorej by boli použité i jadrové zbrane,“ povedal bieloruský prezident.
Alexandr Lukašenko zároveň vyzval na „prímerie na Ukrajine“ a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou „bez kladenia podmienok“.
„Risknem to a navrhnem koniec násilností a vyhlásenie prímeria... Všetky teritoriálne a bezpečnostné otázky či problematika obnovy by mali byť vyriešené za rokovacím stolom, a to bez kladenia akýchkoľvek podmienok,“ povedal bieloruský prezident.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil počas uplynulého víkendu plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska, podľa ktorého nebude takýto krok v rozpore s medzinárodnými dohodami o nešírení jadrových zbraní, keďže tieto zbrane by neboli pod kontrolou Minska.
Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí tiež vyhlásilo, že k rozhodnutiu umožniť rozmiestnenie ruských jadrových zbraní na svojom území ho donútili agresívne kroky krajín Severoatlantickej aliancie ohrozujúce bezpečnosť Bieloruska.
Bielorusko totiž považuje kroky Západu za „priame a hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí nezávislého štátu s cieľom zmeniť geopolitický kurz a vnútropolitický systém“ krajiny.
Lukašenkov režim nepriamo podporuje masívnu ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine od jej začiatku vo februári 2022.
Dnes treba vedieť
Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš skončil v C1 na podujatí Svetového pohára v Augsburgu na druhom mieste. Vo finále predviedol čistú jazdu a nestačil iba na Nemca Siderisa Tasiadisa, za ktorým zaostal o 3,08 sekundy. Ďalší Slovák Alexander Slafkovský obsadil 10. miesto. (tasr)
Čaputová pre Politico
Slovensko čelí ruskej propagande. Pokračovanie podpory Ukrajine je ohrozené
Prezidentka vyhlásila, že Slovensko by mohlo nasledovať Maďarsko a stať sa „problémovým dieťaťom EÚ."
Pápež František pocestuje na prelome augusta a septembra do Mongolska. Svätá stolica v sobotu oznámila, že apoštolská cesta sa skutoční od 31. augusta do 4. septembra tohto roku. František ešte pred tým od 1. do 6. augusta zavíta do Portugalska na Svetové dni mládeže. (vatican news)
Zápis, ktorý zverejnil Smer, síce nie je dôkazom o nejakom sprisahaní, ale celkom dobre ilustruje jeden neblahý trend v našom úradníckom stave. V ostatnom čase v ňom o sebe čoraz viac dáva vedieť skupina aktivistických zamestnancov štátu a rôznych vládnych analytikov, ktorí vstupujú na politickú pôdu väčšmi, ako je zdravé. Píše Jozef Majchrák.
Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Zuzana Paňková obsadila vo finále C1 na úvodnom podujatí Svetového pohára ôsme miesto. V nemeckom Augsburgu zaostala za suverénne najrýchlejšou olympijskou šampiónkou Jessicou Foxovou z Austrálie o 19,43 sekundy. (tasr)
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajina je pripravená na protiofenzívu
„Neviem, ako dlho to bude trvať. Úprimne povedané, môže to ísť rôznymi spôsobmi, (aj) úplne inak. Ale ideme na to a sme pripravení," hovorí ukrajinský prezident.
Úradnícka vláda
Matovič sa stretol s Ódorom. OĽaNO podporí kabinet, ak splní dve podmienky
Igor Matovič chce garanciu, že vláda nezruší 200 eur na dieťa. Žiada tiež to, aby premiér vyrokoval so stranami podporu pre návrh na 500 eur za účasť vo voľbách.
Britský kráľ Karol III. navštívil historický región Sedmohradsko (Transylvániu). Kráľ má podľa vlastných slov tento región v "krvi" ako jeden z potomkov Vlada Napichovača. Dodal, že "v Rumunsku sa vždy cítil ako doma". Kúpil tu niekoľko pôvodných domov a založil nadáciu na záchranu historického dedičstva. (tasr)
Každý štvrtý zamestnanec na Slovensku býva v inom okrese, ako pracuje
V Bratislave pracuje 31 percent zo všetkých dochádzajúcich, v Košiciach 9 percent a v Žiline 5 percent.
Boris Kollár
Vláda konzervatívcov a liberálov by nemala riešiť kultúrno-etické otázky
Ak nemá vládnuť Smer a Republika, budú musieť podľa Kollára spolu vládnuť subjekty ako KDH a Progresívne Slovensko a dohodnúť sa.