Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. apríl 2016

Letom pro-life svetom: trestanie žien rozdelilo pro-lifistov, rozvod horší ako smrť rodiča, radosť z lásky

Pravidelne sa dostávam k zaujímavým a podnetným informáciám z prostredia pro-life a pro-family hnutia, ktoré rozširujú obzory a prehlbujú poznanie. Ponúkam aspoň niekoľko svojich postrehov z posledných pár týždňov.
Letom pro-life svetom: trestanie žien rozdelilo pro-lifistov, rozvod horší ako smrť rodiča, radosť z lásky

V Poľsku sa odohráva zaujímavá diskusia o návrhu na vylúčenie aj momentálne troch možných dôvodov na umelý potrat, teda za úplný zákaz potratov. Nemám teraz na mysli diskusiu v (liberálnych) médiách, ale medzi samotnými predstaviteľmi pro-life hnutia. Návrh pripravil inštitút Ordo Iuris a podporujú ho viaceré pro-life organizácie. Bodom sporu je trestanie žien za umelý potrat. Navrhovatelia počítajú aj s trestaním žien (od 3 mesiacov do 5 rokov), zatiaľ čo niektoré hlasy z pro-life hnutia (napr. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia a Fundacji Jeden z nas) toto ustanovenie otvorene kritizujú. Podľa nich je takéto opatrenie neprimerané, zvlášť v Roku milosrdenstva. Aj na základe skúsenosti, ktorú sme zažili s „naším“ posledným protipotratovým návrhom z konca minulého roku, si myslím, že obe skupiny urobili jednu chybu. Predkladatelia podcenili silu nepopulárnosti trestania žien pri potrate (aj keď ideovo niet čo návrhu vytknúť) a zasa kritici trestania žien z prostredia pro-life hnutia namiesto toho, aby mlčali, verejnými vyjadreniami oslabili šance na úspech návrhu. Aj tu sa nám potvrdzuje, že vo finálnej fáze zmeny legislatívy je rovnako dôležitá cesta, nielen cieľ, že kvalitná musí byť aj cesta, nielen cieľ.

Rozluka (rozvod) rodičov vplýva na zdravie detí horšie ako smrť rodiča. Toto zaujímavé zistenie vyplýva z relevantnej americko-japonskej štúdie. Vedci vychádzali z porovnania údajov z obdobia rokov 1993 – 1998 o vyše 2600 dvojičkách. Výskumníci vyhodnocovali u respondentov 7 najčastejších psychiatrických porúch a došli k záveru, že rozvod má hlbšie a rozsiahlejšie dosahy na zdravie detí než smrť rodiča. Rozvod je navyše u detí vždy spojený so psychopatologickými prejavmi. Ako vidno, „Mama a tato navždy – to najlepšie pre deti“ nebol len prázdnym sloganom pred referendom o ochrane rodiny, ale je stálym tichým volaním detí po tom, čo najviac potrebujú. Výsledky výskumu týmto tiež vnášajú svetlo do diskusie o najlepšom záujme dieťaťa.   

Vo výbere nemožno zabudnúť na novú exhortáciu pápeža Františka k problematike rodiny. V očakávanom „súboji“ o výsledný text medzi konzervatívcami a progresivistami vyhral tretí – pápež. Z prvých komentárov, ktoré som mal možnosť zachytiť (aj na Postoji), sa mi zdá, že pápežovi sa podarilo dosiahnuť dobrý mix nejednoznačného textu tak, aby si oba tábory mohli povedať – vyhrali sme. Neviem, či je to tak dobré, ale viem, že to nie je zlé, čo to je dobre.   

Čo ešte stojí za klik:

Vyhlásenie Fóra života k tvorbe programového vyhlásenia vlády – zdá sa, že napokon vo vyhlásení budú pasáže, ktoré dávajú nádej na podporu rodiny.

V poslednom období sa najmä vo Švédsku a Veľkej Británii množia príklady drasticky potierajúce náboženskú slobodu a slobodu svedomia. Jeden z posledných prípadov z Británie hovorí o vyhodení študenta sociálnej práce z univerzity pre status na sociálnej sieti, v ktorom študent obhajoval biblické učenie o manželstve.

Po Veľkej noci sa úspešne začala akcia 9 mesiacov za život, zapojiť sa môže každý.

Inzercia

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.