ZAHRANIČIE: Poľsko vyhlásilo vojnu komunistickým symbolom

Bilbordy s kosákom a kladivom, ktorými sme sa mohli nedávno kochať na území Slovenska, by u našich severných susedov len tak neprešli. Poľský prezident podpísal zákon zakazujúci produkciu, distribúciu, predaj alebo vlastníctvo symbolov komunizmu. Vinníkom hrozí väzenie do dvoch rokov.

Návrh zákona o zákaze komunistických symbolov predložila splnomocnenkyňa vlády pre rodovú rovnosť. Stotožnila sa s ním aj strana Právo a spravodlivosť. „Žiadny symbol komunizmu nemá právo v Poľsku existovať, pretože je to symbol genocídneho systému, ktorý by sa mal porovnávať s nacizmom“, cituje bývalého premiéra Jaroslawa Kaczynskeho britský denník Times.

Kým zástancovia zákona dávajú medzi komunizmom a fašizmom znamienko rovná sa a iniciatíve sa tešia, poľská ľavica sa už s námietkami obrátila na Ústavný súd. Ľavičiarom sa nepáči vágne znenie zákona, ktorý údajne nejasne definuje, čo konkrétne sa pod symbolmi komunizmu myslí. „Malo by to zmysel, keby tam boli konkrétne veci“, myslí si aj poslanec Palikot z Tuskovej strany Občianska platforma. Zobrazovanie kosákov, kladív, červených zástav, či vyobrazenia Che Guevaru je dovolené iba na vzdelávacie, zberateľské, či umelecké účely.

K téme:
Fešák bilbord
Spomienka na zavraždeného kňaza Solidarity
Zdieľať

Zakázať aj na Slovensku?

Pred dvoma rokmi poľským parlamentom prešiel zákon, ktorý dal zbohom názvom ulíc pomenovaných po straníckych funkcionároch. Na Slovensku sa komunistické názvy ulíc zrušili už začiatkom deväťdesiatych rokov. V porovnaní s Poľskom, Maďarskom, či pobaltskými štátmi sme však s boji so symbolmi minulosti stále pozadu. Maďarsko prijalo zákon zakazujúci symboly komunizmu v roku 1994, Litva tak urobila vlani.

Aj keď v našom Trestnom zákone je zakotvený zákaz propagovania extrémistických symbolov, podľa politológa Ivana Rončáka problém spočíva v dohode, čo je extrémistické. „Podľa konzervatívneho výkladu pod extrém patrí aj komunizmus. Ale polícia to tak nevykladá,“ vyjadruje politológ, podľa ktorého by mali byť symboly komunizmu na Slovensku explicitne zakázané. Dôvod vidí v tom, že komunizmus sa oproti fašizmu zľahčuje. „V súčasnej konštelácii NR SR by to však nebolo priechodné,“ dodáva Rončák.

EÚ všeobecný zákaz neuzákoní

Aj keď sa poslanci z postkomunistických krajín snažili o zaradenie komunizmu na zoznam režimov, ktorých symboly by boli nelegálne, Únia rozhodla nechať túto otázku na jednotlivé štáty. Hovorca európskeho komisára pre spravodlivosť Frisco Roscam Abbing v roku 2005 na margo iniciatívy povedal: „Myslím, že by to bolo ťažké vysvetliť (občanom EÚ) a snaha harmonizovať takýto zákaz na európskej úrovni by bola nemúdra.“

Europoslanec a bývalý litovský prezident Vytuatas Landsbergis spolu s maďarským poslancom EP Joszefom Szajerom žiadali, aby sa Únia stavala rovnako k symbolom oboch režimov. Aj keď súhlasia, že celoeurópsky zákaz by hraničil so slobodou prejavu, EÚ by týmto krokom ukázala, že Európa odsudzuje zlo komunizmu a nacizmu v rovnakej miere.

Mária Škvarlová
Foto: Pavol Rábara, wikimedia.org

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo