REPORTÁŽ: Nové Zámky nezabudli na obete totality

Máloktoré mesto na Slovensku si pripomenulo 20. výročie 17. novembra tak dôstojne a slávnostne ako Nové Zámky. Dňa 21. novembra 2009 sa tu uskutočnila slávnosť posvätenia pamätnej tabule biskupovi Štefanovi Barnášovi a 21 kňazom väzneným za komunizmu v tomto meste.

O 9 hod. sa vo farskom kostole konala archijerejská svätá liturgia sv. Jána Zlatoústeho. Liturgii predsedal bratislavský gr.kat. biskup Peter Rusnák. Tak ako pri spomienke na leopoldovských väzňov, opäť jediný predstaviteľ cirkevnej hierarchie.

V homílii sa prítomným prihovoril Tadeusz Zasepa, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku. Vyzdvihol význam skutku Antigony, ktorá konala v duchu lásky a obety. Prítomní boli dvaja opáti, provinciál františkánov, domáci klérus, ako aj farár ref. cirkvi v Nových Zámkoch. Po liturgii moderátor udelil slovo historikovi prof. Róbertovi Letzovi, ktorý vo svojom príspevku načrtol životné peripetie jedného z väznených kňazov Mons. Viliama Mitošinku.
Sprievod slávnostného zhromaždenia sa následne presunul od farského kostola k pamätnej tabuli umiestnenej na priečelí budovy františkánov. Zhromaždenie pozdravil novozámocký rodák Pavol Abrhan, poslanec NR SR. Europoslankyňa Anna Záborská vyzdvihla obete totalitného režimu a dodala, že „v týchto dňoch by sa mali takéto slávnosti konať v každom mestečku a v každej dedine.“ V príhovore si pripomenula i udalosti z pred piatich rokov, kedy bol Anton Neuwirth, vtedajší predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (otec pani Záborskej), takisto pozvaný na slávnosť inštalovania pamätnej tabule. Pán života si ho v tých dňoch povolal k sebe.

Čítajte aj:
Leopoldov - komunistická väznica
Levoča s novými výzvami
Zdieľať

Prítomným sa prihovoril aj novozámocký primátor Gejza Pischinger, ktorý 27. októbra 2009 udelil Cenu primátora reholi Menších bratov - františkánov za ich pôsobenie v meste a za aktivity pri práci s mládežou. Rektorovi KU Zasepovi a biskupovi Rusnákovi odovzdal pamätné medaily mesta Nové Zámky. Janka Tomasová, starostka obce Slovenská Ves, následne vyzdvihla obetavosť i utrpenie rodáka z tejto podtatranskej obce, väzneného v Nových Zámkoch, biskupa Štefana Barnáša (1900 – 1964). Úkon posviacky pamätnej tabule uskutočnil provinciál františkánov Juraj Andrej Mihály za spoluúčasti hlavného organizátora celého podujatia jednoduchého rehoľníka brata Tadeáša Kráľa.
Slávnosť postihla vážna nehoda, ktorá sa stala jednému z organizátorov podujatia. Otec Anton Srholec, súčasný predseda KPVS, bol deň pred slávnosťou do neskorej noci v relácii rádia Lumen. O 6.30 už sedel v autobuse, odvážajúcom členov KPVS a účastníkov slávnosti do Nových Zámkov. Počas cesty autobusom však dostal zástavu srdca. Zachránil ho dekan petržalskej gr.kat. farnosti Ľubomír Matejovič, ktorý mu dal rozhrešenie a zároveň začal s oživovaním - masážou srdca. Prevezený bol do nemocnice v Galante, kde bol náležite ošetrený a stabilizovaný.

František Neupauer
Autor pracuje v Ústave pamäti národa, je gestorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

Foto: autor

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo