Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
29. marec 2023

Nedeľa bez nakupovania a iné témy

Ako fungoval konzervatívny valec

Igor Matovič rečnil v parlamente o svojom návrhu odmeniť voliča v septembrových parlamentných voľbách 500 eurami takmer tri hodiny.

Ako fungoval konzervatívny valec

FOTO TASR – Jakub Kotian

Svojím návrhom upútal pozornosť, hovorilo sa o tom v médiách a isto aj v krčmách či kaviarňach. Lebo toto Igor Matovič dokáže, nastoliť tému, ktorá je zrozumiteľná a vzbudzuje vášne. Ale čo sú to za témy?

Človek si nevdojak musí spomenúť na začiatok tejto vládnej koalície. Viacerým sa to javilo tak, že tu bude konzervatívna revolúcia.

Hysterickejšie povahy podliehali obavám, že tu bude kresťanský taliban.

Skutočnosť je iná.

Na jednej strane je človek aj rád, že žiadna revolúcia nebola, to sa s konzervatívnym svetom príliš nezlučuje. Ale po tých troch rokoch vládnutia, keď boli pri moci aj konzervatívni politici, treba skonštatovať jednoduchú vec.

Konzervatívcom nesvedčí populizmus, triumfalizmus ani pomstychtivosť.

Svedčí im trpezlivosť, poctivá politická práca a pokora kombinovaná s pokojným sebavedomím.

V sociálnych otázkach sa naozaj podarilo podporiť rodiny a to je aj zásluha Igora Matoviča. Zdieľať

Je pravda, že okno príležitostí sa pre konzervatívcov pred tromi rokmi pootvorilo, ale bolo treba byť aj realistami. Očakávania boli v podstate skromné a korona či vojna na Ukrajine hodnotové témy prirodzene vytlačili na okraj. Takže išlo skôr o to, že niektoré veci sa dali pozastaviť, prispôsobiť, ale niektoré veci sa dali spustiť, lebo stačilo rozumnými argumentmi zdolať hlučnú menšinu.

Čo sa očakávalo? Že bude posilnené postavenie rodiny, aj sociálnymi podporami, bonusom mal byť rodičovský bonus. Že cirkevné školy nebudú diskriminované. Že sa nebude experimentovať so sexuálnymi výukami či s rýchlymi tranzíciami, ku ktorým by sa ľahko dostali povedzme aj mladiství.

Očakávalo sa, že tehotné ženy budú výraznejšie motivované nechať si svoje dieťa. A nebude sa tlačiť na homosexuálne manželstvá, skôr sa budú hľadať spôsoby, ako uľahčiť život ľuďom žijúcim v homosexuálnych zväzkoch.

A ešte tu bolo prirodzené očakávanie konzervatívnejších voličov, že Slovensko bude patriť medzi krajiny, ktoré budú mať nedeľu bez nakupovania.

Už môžeme trošku bilancovať. Úspech zaznamenali konzervatívci skôr vtedy, keď išli cestou trpezlivého, dobre vyargumentovaného, ale aj sebaistého vysvetľovania bez urážania či ponižovania oponenta.

V sociálnych otázkach sa naozaj podarilo podporiť rodiny a to je aj zásluha Igora Matoviča a jeho marketingového talentu.

Inzercia

A je tu aj rodičovský bonus, v tomto smere bol výnimočnou osobou Milan Krajniak, ktorý má talent na nekonfrontačný a trpezlivý postup aj vtedy, keď presadzuje hodnotovo silné veci. Preto rodičovský bonus napokon prešiel bez veľkých rečí či protestov.

Nie je to nič také, čo by malo spoločnosť bolestne rozdeľovať či rozrušovať. Zdieľať

Sexuálnu výchovu sa elegantne podarilo zastaviť ministrovi školstva Jánovi Horeckému. Takisto ukázal politický talent v tom, že to robil pokojne, vecne. Jednoducho skonštatoval, že škola má objektívne informovať, ale nemá čo formovať jednotlivcov, akú majú mať sexuálnu orientáciu alebo identitu, a nemá ani vstupovať do intímneho priestoru detí.

Štandardy pri tranzíciách sa, žiaľ, stali nedôstojným nástrojom pomsty, s ktorým sa pohral odstupujúci minister Lengvarský. Tam politická práca zlyhala a potom už bolo treba iba narýchlo hasiť.
Návrhy smerujúce k znižovaniu interrupcií neprešli, hoci Anna Záborská na tejto veci trpezlivo pracovala, ale možno má už smolu v tom, že je pre mnohých poslancov, novinárov a aktivistov akýmsi červeným súknom. Z jej úst už nepočúvajú žiadne rozumné návrhy – jediným cieľom je zastaviť Záborskú.

Ale zase sa podarilo zvýšiť finančnú poporu pre budúce matky.

A je tu ešte nedeľa bez nakupovania. O tej sa bude rozhodovať o pár hodín či dní, podľa toho, ako sa bude vyvíjať parlamentná diskusia.

Nejde pritom o žiadny experiment – ako je napríklad rodičovský bonus. Dokonca nejde ani o nič extrémne, čo väčšina spoločnosti odmieta. Naopak, ide o vec, ktorá má v spoločnosti väčšinovú podporu a ukazujú to všetky výskumy verejnej mienky. Navyše je to vec bežná aj vo vyspelých západných krajinách. A za túto zmenu sú aj odbory, aj obchodníci.

Predkladatelia návrhu napokon urobili aj nutnú politickú prácu, keď rokovali s rôznymi skupinami dotknutých, ale aj s politickými stranami, aby návrh mal šancu prejsť.

Nie je to nič také, čo by malo spoločnosť bolestne rozdeľovať či rozrušovať. Dokonca je možné, ak by sa táto zmena ukázala pre väčšinu ľudí neznesiteľná, rozhodnutie časom zvrátiť.

Fungovala dobre odvedená politická práca. Zdieľať

Dnes je zákon odkázaný na to, aby zaň hlasovali aj poslanci Smeru.

Robert Fico určite nebude hlasovať podľa toho, či je zákon v súlade s nejakými konzervatívnymi hodnotami, to mu ani nenapadne. Ale veľmi dobre si pozrie všetky prieskumy a so sebe vlastným talentom prečíta nálady verejnosti, aby jeho poslanci v tejto veci nešli proti väčšinovému názoru a už vôbec nie proti odborom.

Konzervatívny valec, ktorého sa pred tromi rokmi mnohí obávali, vlastne ani nikdy nefungoval.

Fungovala dobre odvedená politická práca, trpezlivé vysvetľovanie svojich postojov a návrhov. Bonusom bola štipka noblesy a veľa pokoja.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.