Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. apríl 2016

Gašpar: Členovia ĽSNS musia vo vlakoch postupovať v zmysle zákona

Ak by poslanci alebo členovia Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) chceli zabrániť spáchaniu trestného činu, môžu tak rovnako ako hociktorí občania Slovenska urobiť a neboli by za to trestne zodpovední. Ak by však chceli využívať oprávnenia, ktoré pozná napríklad zákon o policajnom zbore a ktoré môže využívať len príslušník policajného zboru, môžu sa sami vystaviť trestnému stíhaniu. Na dnešnom brífingu to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.

„Každý občan tejto krajiny môže zabrániť spáchaniu trestného činu, môže pomôcť inému občanovi do príchodu polície a aj keby pri tom formálne spáchal trestný čin, nie je za to trestne zodpovedný,“ povedal Gašpar.
      

Podľa neho to platí aj o poslancoch alebo členoch ĽSNS.
      

„Ak chcú pomôcť komukoľvek a sú pri páchaní protiprávneho konania, môžu to urobiť, ale v súlade a v intenciách zákona. Ak by chceli využívať oprávnenia, ktoré pozná napríklad zákon o policajnom zbore a ktoré môže využívať len príslušník policajného zboru, môžu sa vystaviť sami trestnému stíhaniu. Ako príklad: ak by obmedzili na osobnej slobode niekoho z dôvodu posúdenia jeho konania nesprávne, môže dôjsť k tomu, že budú stíhaní pre obmedzovanie osobnej slobody,“ zdôraznil Gašpar.
      

Policajný prezident zverejnil aj policajné štatistiky za uplynulé roky. Okrem iného z nich vyplýva, že v roku 2015 bolo v obvode železničných dráh spolu zistených 705 trestných činov, čo je v porovnaní s rokom 2012 pokles o 191. Objasnenosť vlani dosiahla 52,6 percenta.
      

Podľa medializovaných informácií mal líder strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba oznámiť v pondelok (11.4.) pred Železničnou stanicou vo Zvolene nasadenie hliadok ĽSNS do troch vlakov, kde majú pomáhať s ochranou cestujúcich. Ako dodal, strana reaguje na útok na dievča, ktorý sa odohral vo vlaku smerujúcom z Nových Zámkov do Zvolena 7. apríla. Prvá hliadka bola trojčlenná, jej veliteľom mal byť podľa Kotlebu poslanec NR SR Peter Krupa, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal vďaka tomu, že prišiel do parlamentu ozbrojený.

 

Inzercia

Odporúčame

Cibulková po dvoch rokoch opäť na antuke, Kanadu nepodceňuje

Cibulková po dvoch rokoch opäť na antuke, Kanadu nepodceňuje

Kapitán slovenského fedcupového tímu Matej Lipták si pochvaľuje antukový dvorec v Národnom tenisovom centre, na ktorom jeho zverenky cez víkend nastúpia proti Kanade. Pri neúčasti zranenej Eugenie Bouchardovej budú Slovenky v barážovom stretnutí o účasť v II. svetovej skupine papierovými favoritkami, Lipták však varuje pred podcenením súperiek.

Penta vylučuje spojitosť s kauzou Panama Papers

Penta vylučuje spojitosť s kauzou Panama Papers

Investičná skupina Penta vylučuje spojitosť kauzy Panama Papers s jej aktivitami, spoločnosťami či predstaviteľmi. Konštatuje to v stanovisku, ktoré médiám poskytol PR špecialista spoločnosti Gabriel Tóth.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.