Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. apríl 2016

Taliansko vytvorilo fond na pomoc domácim bankám

Talianske banky si môžu vydýchnuť. Banky, ministerstvo financií, talianska centrálna banka sa v pondelok neskoro večer dohodli na vytvorení fondu, ktorý má pomôcť domácim finančným inštitútom. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Fond s názvom Atlante by mal od domácich bánk odkupovať zlé úvery, u ktorých je otázne ich splatenie. Okrem toho sa fond podľa nepotvrdených správ bude podieľať na navýšeniach kapitálu až do výšky 6 miliárd eur, uviedla agentúra Ansa.

Cieľom vytvorenia fondu je očistenie bilancií bánk a podpora úverovania v Taliansku. Nádeje na vytvorenie fondu už v pondelok spôsobili výrazné kurzové zisky talianskych finančných titulov.

Premiér Matteo Renzi opatrenia privítal. Talianske banky majú vo svojich portfóliách zlé úvery v hodnote 360 miliárd eur. To zodpovedá približne tretine úverov v Európe, ktorým hrozí, že nebudú splatené.

V januári sa talianska vláda dohodla s Európskou komisiou na podmienkach potenciálnej pomoci pre banky. Taliansko môže podľa dohody dať garancie, ktoré znížia riziko strát kupcov zlých úverov. Banky však za to musia zaplatiť.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.