Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. marec 2023, 17:25

Na juhozápade Slovenska je mierne, až výrazné pôdne sucho

Najnižšie úhrny zrážok boli vo februári a v marci zaznamenané v oblasti Podunajskej nížiny, dolného Považia a stredného a dolného Ponitria. Podľa meteorológov tam nebolo ani desať milimetrov zrážok.

Na juhozápade Slovenska je v súčasnosti mierne až výrazné sucho. Na Záhorí je v povrchovej vrstve pôdy lokálne výrazné, až výnimočné sucho. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti v rámci klimatologického zhodnotenia 12. týždňa.

„V priebehu februára a počas väčšiny marca, v jeho doterajšom priebehu, sa začalo v niektorých oblastiach Slovenska vyskytovať menej atmosférických zrážok. Toto sa prejavilo vysušovaním pôdy a dôsledkom boli napríklad aj situácie so zvíreným prachom, ktoré boli zaznamenané pri veternom počasí,“ priblížil SHMÚ. Podotkol, že január bol na väčšine územia Slovenska mimoriadne až extrémne bohatý na zrážky.

Najnižšie boli úhrny zrážok v období od 4. februára do 23. marca zaznamenané v oblasti Podunajskej nížiny, dolného Považia a stredného a dolného Ponitria. Ojedinele tam podľa SHMÚ nebolo ani desať milimetrov zrážok.

Čo sa týka stavu meteorologického sucha, situácia sa v porovnaní s minulým týždňom výrazne nezmenila. „Naďalej prevažujú na Slovensku normálne vlahové podmienky. Podľa indexu SPEI je mierne sucho na štyroch staniciach a veľmi sucho na deviatich staniciach, prevažne na západe a Zamagurí,“ uviedli zo SHMÚ s tým, že extrémne sucho je naďalej v Kuchyni, Senici, Hurbanove a na letisku v Bratislave.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 10 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.