Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. marec 2023, 15:59

Protesty v Izraeli

Netanjahu žiada od účastníkov zhromaždení v Jeruzaleme, aby zachovali pokoj

Polícia oznámila, že posilní svoje kapacity v okolí parlamentu, keďže sú obavy, že by mohlo dôjsť k násilnostiam.

Izraelský premiér Benjamin  Netanjahu v pondelok vyzval odporcov i prívržencov vládneho návrhu reformy v justícii, aby sa zdržali násilia. S týmto vyhlásením zverejneným na Twitteri prišiel Netanjahu v čase, keď sa prívrženci oboch táborov postupne schádzajú do Jeruzalema, aby sa tam zúčastnili na zhromaždeniach zvolaných svojimi lídrami.

Vo svojom prvom verejnom vyhlásení od vypuknutia rozsiahlych demonštrácií, ktoré boli reakciou na odvolanie ministra obrany Joava Galanta, Netanjahu vyzval demonštrantov – ľavicových aj pravicových –, aby „prejavili zodpovednosť a nekonali násilne“.

Podľa webu denníka Times of Israel (TOI) Netanjahu svojím tvítom reagoval na obavy z možného vypuknutia násilných zrážok medzi odporcami a stúpencami vládnej reformy súdnictva, informuje TASR.

Polícia v Jeruzaleme medzičasom oznámila, že posilní svoje kapacity v okolí parlamentu, keďže sú obavy, že by mohlo dôjsť k násilnostiam.

TOI dodal, že vo všeobecnosti sa očakáva, že Netanjahu oznámi pozastavenie procesu schvaľovania vládneho návrhu reformy justície, ktorá je od začiatku januára v Izraeli príčinou masových protestov.

Pôvodne očakávalo, že Netanjahu s takýmto vyhlásením vystúpi ešte v pondelok dopoludnia.

Inzercia

Podľa medializovaných správ bol však jeho prejav k národu odložený, pretože si predvolal ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben-Gvira, ktorý pohrozil, že odíde z vlády, ak sa zastaví revízia súdnictva.

Aj keď sa zastavenie legislatívneho procesu očakáva, niektorí ľudia z premiérovho okolia Netanjahuovi radia, aby počkal, či sa na pravicovom zhromaždení, ktoré bolo zvolané na 18.00 h v Jeruzaleme, zíde dostatok ľudí, dodal TOI.

Pred budovou parlamentu v Jeruzaleme sa medzičasom už zišli odporcovia vládou navrhovanej reformy. Prihovoril sa im opozičný líder Jair Lapid, ktorý demonštrantov podporil, pričom koalícii odkázal: „Nebudeme mlčať a nedáme pokoj, kým štát Izrael nebude mať ústavu.“

Ako je známe, Izrael nemá písanú ústavu – jej funkciu plnia tzv. základné zákony, ktoré môže blokovať najvyšší súd. Vláda chce predloženou reformou obmedziť túto právomoc najvyššieho súdu.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 11 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.