CIRKEV: Slováci pošlú Talianom kríže

Slováci darujú Talianom kríže. Vyjadria tak podporu a solidaritu tým, ktorých sa dotklo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z novembra tohto roku. Organizátorom zbierky je Univerzitné pastoračné centrum (UPaC) Jána Vojtaššáka v Ružomberku spolu s rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku prof. Tadeuszom Zasepom. Informujú o tom na stránke pastoračného centra.

Študenti Katolíckej univerzity upozorňujú, že problém Talianska môže byť onedlho i problémom nás všetkých. Inšpirovaní protestom talianskych študentov vyzývajú tých, čo si uvedomujú svoj záväzok k svojim kresťanským koreňom, aby nezostali v pasivite. Kto sa podľa nich vzdá kríža, vzdáva sa i svojej ľudskej identity.

K téme:
Otvorený list rektora KU
Kríž - symbol folklóru
Zdieľať

Svoju podporu môžu ľudia vyjadriť zaslaním kríža do 14. decembra na adresu pastoračného centra, ale i spoločnou modlitbou. „Treba to všetko premodliť. Preto prosíme tých, ktorí chcú vyjadriť svoju solidaritu, aby sa spolu s nami modlili každý deň o 15.00 korunku k Božiemu milosrdenstvu, a tak nás duchovne podporili,“ povedal pre Postoy.sk správca ružomberského UPaC kaplán Jozef Žvanda.

Vyzbierané kríže odovzdá 14. decembra, v deň spomienky na sv. Jána z Kríža, rektor univerzity veľvyslanectvu Talianskej republiky v Bratislave. V ten istý deň odslúži v univerzitnom Kostole Svätej Rodiny v Ružomberku svätú omšu za obyvateľov Talianska.
UPaC Jána Vojtaššáka vyzvalo aj ostatné univerzitné pastoračné centrá a kňazov v pastorácii, aby sa slávením spoločnej liturgie v tento deň duchovne spojili s Katolíckou univerzitou.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu 3. novembra rozhodol, že prítomnosť krížov v triedach verejných talianskych škôl porušuje práva rodičov vychovávať svoje deti podľa ich presvedčenia, rovnako ako porušuje práva detí na slobodu vyznania. Rozhodnutie vyvolalo vlnu nevôle tak v Taliansku, ako i na celom svete.

Lukáš Melicher
Foto: flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo