Kvalifikácia na EURO
Tréner Calzona po triumfe nad Bosnou vyzdvihol výkony Maka aj Vavra

Foto: TASR/Lukáš Grinaj
„Som veľmi spokojný s predvedeným výkonom, hráči chceli odčiniť remízu s Luxemburskom,“ povedal po zápase.
Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v nedeľňajšom zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 nad Bosnou a Hercegovinou 2:0. Na bratislavskom NFŠ rozhodli domáci o triumfe už v prvom polčase po góloch Róberta Maka a Lukáša Haraslína.
Tréner Francesco Calzona sa na šiesty pokus dočkal víťazstva. Jeho tím má po dvoch domácich marcových vystúpeniach na konte štyri body, keď predtým vo štvrtok v Trnave remizoval s Luxemburskom 0:0. Najbližšie dva zápasy kvalifikácie odohrajú Slováci na ihriskách súperov. Najskôr sa v sobotu 17. júna predstavia na Islande a o tri dni neskôr v Lichtenštajnsku.
SLOVENSKO - Bosna a Hercegovina 2:0 (2:0)
Góly: 13. Mak, 40. Haraslín. Bez kariet. Rozhodovali: Di Bello - Peretti, Bresmes (všetci Tal.), 6052 divákov.
SR: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Gyömbér, Hancko - Kucka, Lobotka (90.+2 Hrošovský), Duda (69. Bénes) - Mak (58. Suslov), Polievka (69. Zreľák), Haraslín (90.+2 Bero)
BaH: Šehič - Ahmedhodžič, Miličevič (46. Cimirot), Saničanin - Dedič, Hadžiahmetovič (63. Prcič), Tahirovič (74. Stevanovič), Krunič, Gazibegovič - Prevljak (63. Džeko), Demirovič
Slováci nastúpili s dvoma zmenami v zostave v porovnaní so zápasom proti Luxembursku. Šatku na stopérskom poste nahradil Vavro a Suslova na krídle Mak. Hosťujúci tréner vsadil na rovnakých jedenásť hráčov z víťazného súboja s Islandom (3:0). Slováci začali aktívne, Duda vybojoval priamy kop zo zaujímavej pozície a Hancko z neho vystrelil tesne nad bránu. Otvoriť skóre sa podarilo v 13. minúte Makovi. Proti ustupujúcim hráčom súpera si naviedol loptu až k hranici šestnástky a poslal ju neomylne k pravej žrdi - 1:0.
Ideálny vstup do zápasu, v ktorom domáci potrebovali dobrý výsledok ako soľ. Bosniakmi, ktorým fanúšikovia pripravili domáce prostredie, inkasovaný gól zamával a nevedeli sa dostať do tempa. Individuálne sa skúšal predrať do šance Dedič, ale narazil na sústredený obranný val. V prvom polčase boli Slováci dôrazní v súbojoch a súpera absolútne nepustili k ohrozeniu Dúbravku. V 39. minúte bol na konci rýchlej akcie Kucka, ale v sklze nemal priestor na razantné zakončenie. O chvíľu však Šehič kapituloval po utešenej strele Haraslína k ľavej žrdi - 2:0. Vzápätí sa nevydarenou "malou domov" prezentoval Miličevič a nebyť pozorného Šehiča, mohli hostia prehrávať rozdielom triedy.
Reakcia Bosniakov prišla hneď po prestávke. V 48. minúte si pripravil streleckú pozíciu Prevljak, ale mieril iba do stredu brány, kde bol pripravený Dúbravka. Hostia prevzali iniciatívu, ale žiadny tlak si vytvoriť nedokázali. Slováci vyčkávali na svoju šancu, aby moli tretím gólom zavrieť zápas. Nevyšlo to Kuckovi a následne ani Dudovi, ktorý mieril vysoko nad bránu. Hostia vsadili všetko na jednu kartu, po hodine hry sa v ich drese objavil na trávniku aj nedoliečený kanonier Džeko. V 66. minúte mal obrovskú príležitosť na zníženie Demirovič, ale hlavou zblízka tesne minul. Na opačnej strane Pekarík poriadne natiahol Šehiča, ktorý jeho pokus vyrazil. Hostia boli stále v hre, no nevedeli si vypracovať ucelenú akciu a zápas nezdramatizovali.
hlasy po zápase: /zdroj: RTVS/:
Francesco Calzona, tréner SR: „Som veľmi spokojný s predvedeným výkonom, hráči chceli odčiniť remízu s Luxemburskom. Robert Mak je výborný hráč aj človek. Mám radosť, že sa mu podarilo streliť gól. Róbert Polievka sa chytil svojej šance a dokázal, že patrí do reprezentácie, obetoval sa pre tím. Dnes výborne pracovala naša defenzíva. Skvele hral aj Denis Vavro, ktorého som nominoval prvýkrát."
Róbert Mak, strelec prvého gólu Slovenska: „Gól vždy poteší, hlavne za reprezentáciu. Získali sme veľmi dôležité tri body. V prvom polčase sme hrali dobrý futbal, napádali sme ich, Bosniaci nevedeli z toho vyjsť. V druhom polčase sme to ubránili. Na sobotňajšom tréningu som si natiahol slabiny, trochu ma to bolelo, preto ma tréner striedal."
Lukáš Haraslín, strelec druhého slovenského gólu. „Bola tom skrumáž pred šestnástkou. Dúfal som, že sa lopta môže dostať ku mne. Som rád, že som pomohol tímu k dôležitému víťazstvu. Dnes sme všetci dokázali, že vieme hrať futbal a bojovať za Slovensko."
Martin Dúbravka, brankár SR: „Odohrali sme veľmi dobrý zápas, všetci chalani si zaslúžia pochvalu. Bosniaci nás možno trochu podcenili. Verím, že ak budeme hrať takto aj v ďalších dueloch, fanúšikovia si nájdu cestu na štadión.".
2. SLOVENSKO 2 1 1 0 2:0 4
3. Bosna a Hercegovina 2 1 0 1 3:2 3
4. Island 2 1 0 1 7:3 3
5. Luxembursko 2 0 1 1 0:6 1
6. Lichtenštajnsko 2 0 0 2 0:8 0
Dnes treba vedieť
Bývalý viceprezident Mike Pence údajne oznámi prezidentskú kandidatúru
Trump na svojho bývalého viceprezidenta zanevrel, keď odmietol podporiť jeho snahy o zneplatnenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020.
Sevilla zdolala vo finále Európskej ligy AS Rím a získala siedmu trofej
Pre trénera AS Rím Joseho Mourinha je to prvá prehra vo finále na európskej úrovni.
Pri nočnom útoku na Kyjev prišli o život aj dve deti
Podľa BBC pri nočnom útoku na Kyjev utrpelo zranenia najmenej sedem osôb. Britská stanica podotkla, že ide ide predbežnú bilanciu.
Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)
Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.
Šéf vagnerovcov Prigožin
Mali by sa vyšetriť zločiny ruských predstaviteľov pred inváziou a počas nej
Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najotvorenejší útok Prigožina voči ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi a náčelníkovi generálneho štábu Valerijovi Gerasimovovi.
Súhrn udalostí v stredu 31. mája:
- Emmanuel Macron navštívil Slovensko. Vystúpil na Globsecu a stretol sa s prezidentkou.
- Fico hovorí o očierňovaní opozície v Bruseli. Tvrdí, že úradník žiadal NATO o vyslanie tímu. Podľa polície ide o hoax.
- Premiér Ódor sa stretol so šéfkou eurokomisie von der Leyenovou.
- Minister zdravotníctva Palkovič sa chce venovať možnosti chemickej interrupcie na Slovensku.
- Vo veku 71 rokov zomrela známa herečka a spisovateľka Milka Zimková.
- Rusko potvrdilo pád dronu na dve rafinérie na juhu.
- Ruskí protiputinovskí partizáni najímajú tisíce členov na útoky proti Moskve.
V Bachmute zostalo už len 500 obyvateľov, tvrdí starosta
Mesto, o ktoré sa viedli dlhé boje, malo pred vojnou 70-tisíc obyvateľov.
Nemecko cvičí 44 slovenských vojakov na systém protivzdušnej obrany Mantis
Nemecko plánuje poskytnúť Slovensku dva systémy Mantis a päť radarov na kontrolu vzdušného priestoru, ktoré majú byť integrované do slovenských vzdušných síl.
Ódor sa stretol s von der Leyenovou, hovorili o pláne obnovy aj o Ukrajine
Diskutovali aj o proeurópskom smerovaní Slovenska, spoločných hodnotách, slobode a právnom štáte.