Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. marec 2023, 16:18

Dohoda o jadrových zbraniach v Bielorusku

Kyjev chce zasadnutie BR OSN, NATO považuje jadrovú rétoriku Ruska za nebezpečnú

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na začiatok rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Ukrajina očakáva od Spojeného kráľovstva, Číny, Spojených štátov a Francúzska účinné opatrenia proti jadrovému vydieraniu zo strany Kremľa... Žiadame, aby sa na tento účel okamžite zvolalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedlo v nedeľu ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá umožňuje Moskve rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Šéf Kremľa tiež povedal, že Rusko už v Bielorusku rozmiestnilo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane.

Rusko podľa jeho slov touto dohodou neporušuje prísľuby o nešírení jadrových zbraní. Putin pritom poukázal na to, že USA tiež rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

NATO v nedeľu označilo rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za „nebezpečnú a nezodpovednú“. Hovorca Aliancie uviedol, že NATO „situáciu pozorne sleduje“. Dodal však, že Aliancia dosiaľ nezaznamenala nijaké zmeny v ruskom postoji k jadrovým zbraniam, ktoré by ju viedli k „úprave jej vlastného“ postoja.

Inzercia

Zároveň označil za „zavádzajúce“ ruské zmienky o tom, že samotné NATO rozširuje svoje jadrové zbrane. Krajiny „NATO konajú s plným rešpektom k svojim medzinárodným záväzkom“, povedal. Naopak, zdôraznil, že „Rusko sústavne porušuje svoje záväzky v oblasti kontroly zbrojenia, naposledy pozastavením svojej účasti na novej zmluve START“.

Bulhari vyzvali na začiatok rokovaní

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na začiatok rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Moskva v sobotu oznámila plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Situácia začína byť „čoraz nebezpečnejšia a desivejšia“, povedala Jotová. Dodala, že práve z tohto dôvodu spoločne s bulharským prezidentom Rumenom Radevom naďalej vyzývajú na začiatok rokovaní.

„Nie sú to prázdne slová. Je to želanie Bulharska, pretože viac zbrojenia vo všetkých krajinách vedie k nepredvídateľným rozhodnutiam a teraz existuje skutočná hrozba,“ dodala viceprezidentka.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 10 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.